Yastıklar ve yorganlar nasıl yıkanmalıdır?

Yastıklar ve yorganlar nasıl yıkanmalıdır?

Yılın belli dönemlerinde yastıklar ve yorganlar nasıl yıkanır, her zaman bir soru işareti olur. Koltuk yastıklarından tutunda süs yastıklara kadar her türde ki yastığın yıkanmasına ihtiyacınız varsa bütün aşamalarda dikkatli olmalısınız. Ayrıca yastık ve yorganları beraber yıkamamanız gerekir. Her ikisi de ayrı ayrı olarak yıkanmalıdır.

Ancak kuruma süreçleri hemen hemen aynıdır. Bu yüzden ardışık gün veya saatlerde yapmanız mantıklı olacaktır. Her yastık ve yorgan türü normal çamaşır makinesinde yıkanmaz. Özellikle bir yastık eskiyse veya tarihi değeri mevcutsa farklı yöntemlerle yıkanmalıdır.

Aksi takdirde yastığın hem içi hem de dışı zarar görecektir. Her ikisi de yıkandıktan sonra küf ve bakteri oluşumuna yatkındır. Bu yüzden yıkandıktan sonra da kimi şeylere dikkat edilmesi gerekir.

Yastık Nasıl Yıkanır?

Günümüzde ki yastıklar genelde sanayi üretimidir. Eğer doğal ve yün yastıklarınız varsa bunlar su ile yıkanmaz. Yün parçacıkları suyu içine çekeceğinden yastık boyutu küçülecektir. Normal yastık nasıl yıkanır soracak olursanız cevap basit. Slikon ve elyaf yastıklarsa düz olarak makinede yıkanabilir. Ortalama sıcaklık 40 derecedir.

Ön yıkama gibi şeylere gerek yoktur. İç kılıflı yastıklar 6 ayda bir yıkanmalıdır. İç kılıfa sahip olmayan yastıklar ise 3 ayda bir yıkanmalıdır.

Yorgan Nasıl Yıkanır?

Yorganın yıkanma süresi yastığa göre değişkenlik gösterir. Temel basittir, yorgan kirlendikçe yıkanmalıdır. Yorganın kirlenme süresi kullanım, bulunan ortamın rutubeti, açık pencere sayısı ve daha birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Yorgan nasıl yıkanılır, buna gelecek olursak yün dışında ki yorganlar aynı yastıklarda ki gibi 40 derecede yıkanmalıdır. Eğer ki makinenizin yorgan programı varsa özellikle onu tercih etmeniz gerekir.

Normal yorgan ve yastıklar gün ışığında bile kuruma gösterebilirken kaz tüyüne sahip yorgan ve yastıklar en az 60 derecede kurutulmalıdır. Ayrıca her ikisi de yıkandıktan sonra nemli ya da rutubetli ortamlarda tutulmamalıdır.

Yastık ve yorganlar özel bir durum gerektirmedikçe 40 derecede yıkanabilir ve gün ışığında kurutulabilir. Eğer ki kaz, yün gibi özel dokular söz konusuysa yıkama ve kuruma işlemleri farklı olmalıdır. Yastıklar ve yorganlar nasıl yıkanır sorusunun cevabı genel olarak bu şekildedir.