Windows’ta RAM Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Windows’ta RAM Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayar ile iligili sorun yaşandığında RAM, bilgisayar kullanıcıların ilk etapta aklına gelmeyen sebeplerdendir. Bilgisayar ile ilgili sorun meydana geldiğinde genellikle yazılım sorunları  ve sabit disk sorunlarına odaklanırız.  Ancak bilgisayar ile sorun yaşadığımızda RAM’in de bozuk olup olmadığını da kontrol etmek de fayda vardır? Bu kılavuzda size Windows’ta RAM sağlığını nasıl kontrol edeceğinizi gösteriyoruz.

RAM Sorunlarının Belirtileri

RAM sorunu işlemine geçmeden önce elbette sorunun RAM’dan kaynaklı olup olmadığı bilmek gerekir. RAM sorunları belirtileri nelerdir gelin birlikte bakalım;

  • Bilgisayar açılırken bir veya daha fazla bip sesi çıkarır
  • Bilgisayar açık kaldığı sürece yavaşlamaya başlar
  • Bilgisayar donar
  • Dosyalara tıkladığında dosyalar açılmaz

Windows Bellek Tanılama ile RAM Nasıl Kontrol Edilir?

RAM’inizi kontrol etmenin en hızlı ama en az derinlemesine yöntemi, Windows ile birlikte gelen Windows Bellek Tanılama’yı kullanmaktır.

  • Başlat  arama kutusuna tıklayın, “mdsched.exe” yazın ve Enter’a basın.
  • “Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle” seçeneğine basın.
  • Windows otomatik olarak yeniden başlatılacak ve Windows’a yeniden girdiğinizde hataların bulunup bulunmadığına dair bir bildirim alacaksınız.

HCI MemTest

HCI MemTest , birkaç saat, bir gün, hatta birkaç gün boyunca çalışır durumda bırakabileceğiniz titiz, basit bir RAM test aracıdır.  Kullanımı çok basittir. Tek seçeneğiniz, test etmek istediğiniz RAM miktarını manuel olarak ayarlamaktır. PC’nizin boştayken bundan daha fazla RAM kullanması pek olası olmadığından, bunu 2GB ile 3.5GB arasında ayarlamalısınız.
Bu test aracı CPU ve RAM’inizi biraz zorlayabilir, bu nedenle PC’nizdeki tüm programların kapalı olduğundan emin olun ve ardından birkaç saat RAM testini gerçekleştirmesi için bilgisayarı açık bırakın.
HCI MemTest’i ne kadar uzun süre çalıştırırsanız, o kadar doğru sonuç alırsınız. Bununla birlikte, RAM’inizin sağlığı bozuksa, bir saat içinde düzinelerce hata algılayabilir. RAM sağlığınızı tekrar kontrol etmek için testi tekrarlayabilirsiniz.

MemTest86

RAM testi için MemTest86 sayfasını ziyaret edin. Sayfanın aşağı kısmında Windows download kısmı altında “Image for creating bootable USB Drive” yazan karşısında “Download” yazan linkten aracı indirin ve aracı çalıştırın. ZIP dosyasını sabit sürücünüze çıkarın, ardından görüntü oluşturma aracını açmak için “imageUSB” dosyasına çift tıklayın.

Son olarak “Write to UFD” butonuna tıklayın. İşlem tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınız MemTest86’ya önyüklenecektir.
MemTest’e girdikten sonra herhangi bir şeye basabilirsiniz ve yaklaşık on saniye sonra otomatik olarak ayrıntılı bir hafıza testi çalıştıracaktır. Bu biraz zaman alabilir, ancak sonunda hafızanızda hatalar olup olmadığını öğreneceksiniz.

İlgili: RAM Neden Bozulur ve Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

RAM’i Fiziksel Olarak Kontrol Etme

Peki, Windows bilgisayarda RAM sağlığını kontrol ettiğinizde ortaya çıkan bu hataları nasıl çözersiniz? RAM’i değiştirmek açıkçası kesin çözümdür, ancak RAM çubuğunun PC’nize doğru şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğini de kontrol etmenizde fayda vardır. RAM sorunlarının en yaygın sebeplerinden biridir.
RAM çubuklarını birer birer bilgisayarınızdan çıkarmayı ve hataların kaybolup kaybolmadığını görmek için her seferinde MemTest’i çalıştırmayı deneyin. Bu şekilde, hangi RAM çubuğunun  sorunlara neden olduğunu anlayabilirsiniz.

İlgili: RAM Ne İşe Yarar ve Çalışma Prensibi Nedir?

Belirli bir çubuğu her taktığınızda hataların ortaya çıktığını görürseniz, bu o çubukla ilgili bir sorundur. Belirli bir yuvada bir RAM çubuğu olduğunda her seferinde sorun varsa, sorun RAM yuvasında olabilir, bu noktada anakart dsorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

RAM’imi nasıl sağlıklı tutulur?

PC’nizdeki birçok bileşende olduğu gibi, RAM’inizi sağlıklı tutmanın en iyi yolu RAM’i serin tutmaktır. CPU veya GPU’nuz kadar ısınmaz, ancak yine de kendi ısısını üretir ve kasanızı soğutmak için iyi bir hava sirkülasyonu olduğundan emin olmak gerekir.