Windows 7 ve Windows 10 Başlangıç Programları Kapatma

Windows 7 ve Windows 10 Başlangıç Programları Kapatma
Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemi Windows 8’den önce ki sürümlerinde farklı şekilde yapılıyordu. Ancak Windows 8 işletim sistemiyle birlikte başlangıç uygulamalarını kapatmanın yöntemi de değişti.
Windows 10’da ki yöntem eski Windows sürümlerinden daha kolay olarak karşımıza çıksa da birçok kullanıcı bu yöntemi bilmeyebiliyor. Bazı kullanıcılar Windows 10’da ki başlangıç uygulamalarını kapatamadıkları için bilgisayarlarını bu şekilde kullanmaya devam ediyorlar.
Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Windows 10 başlangıç programları aslında basit şekilde kapatılabiliyor. Böylece kullanıcılar bilgisayarlarını açtıklarında gereksiz uygulamaların çalışmalarını engelleyebiliyorlar. Bu da tabi ki bilgisayarın ilk açılışlarda daha hızlı kendine gelmesini sağlıyor.

Windows 10 Başlangıç Programları Neden Kapatılmalıdır?

Windows 10 başlangıç programları bilgisayar her açıldığında otomatik olarak açılan programlardır. Bu programlar bilgisayar açılır açılmaz devreye girdikleri için siz fark etmeden arkaplanda çalışmaya devam edebilirler.
Böylece bilgisayarda oluşan gereksiz kaynak kullanımından dolayı bilgisayarınızın performansında kayıplar yaşayabilirsiniz. Bunlara ek olarak bu programlar ilk açılışta devreye girdikleri için bilgisayarınız açıldığında bazı kasmalara yol açabilirler. Bu yüzden Windows 10 başlangıç programları devre dışı bırakma işlemlerini yapmanız bilgisayarınızın performansında olumlu etkilere yol açabilir.

Windows 7 Başlangıç Programları Kapatma Nasıl Yapılır?

Daha önce belirttiğimiz gibi Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemi bazı önce ki sürümlerden farklı şekilde yapılıyor. Windows 8 ve 10’da başlangıç uygulamalarını kapatmanın yöntemi değişmiş olsa da Windows 7 işletim sisteminde işlemler aynı şekilde yapılabiliyor.

İlgili: Windows’da Arka Plan Çalışan Programlar Nasıl Kapatılır?

Windows 7 başlangıç programları kapatma işleminin nasıl yapıldığına gelirsek, bu işlem ‘Sistem Yapılandırması üzerinden yapılıyordu. Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemlerine geçmeden önce bu işlemlerin Windows 7’de nasıl yapıldığını kısaca hatırlatmak istiyoruz.

Windows 7 Başlangıç Programları Kapatma Güncel

  • Windows + R tuşlarına basarak çıkan kutucuğa ‘msconfig’ yazın ve ardından ‘Tamam’a tıklayın.
  • Ardından açılan pencerede ‘Başlatma’ sekmesine tıklayın.
  • Ardından başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamaların yanında ki kutucuklarda bulunan tiki kaldırabilirsiniz.
  • Son olarak ‘Uygula’ ve ardından ‘Tamam’ tuşuna bastığınızda karşınıza bir uyarı gelecek. Bu uyarıda ki ‘Başlatmadan Çık’ seçeneğine tıklayarak işlemleri bitirebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda devre dışı bıraktığınız programlar başlangıçta çalışmayacaktır.

Windows 10 Başlangıç Programları Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemleri Görev Yöneticisi üzerinden hızlıca halledilebiliyor. Eğer sizde bilgisayarınız açıldığında gereksiz programların çalışmasını istemiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

Adım Adım Windows 10 Başlangıç Programları Kapatma Güncel

  • İlk olarak sol altta ki Windows 10 Başlat simgesine sağ tıklayın.
  • Ardından karşınıza çıkan seçeneklerden ‘Görev Yöneticisi’ seçeneğine tıklayın.
  • Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemlerini yapabilmek için açılan pencerenin üst kısmından ‘Başlangıç’ sekmesine tıklamanız gerekiyor.
  • ‘Başlangıç’ sekmesine tıkladığınızda karşınıza bilgisayarınız açıldığında çalışacak programlar gelecektir. Burada ‘Durum’ kısmında ‘Etkinleştirildi’ yazıyorsa programlar her açılışta çalışır, ‘Devre dışı bıra..’ yazıyorsa çalışmaz.
  • Bu kısımdan açılışta çalışacak programları kapatmak için devre dışı bırakmak istediğiniz programa tıklayarak ‘Devre dışı bırak’ seçeneğine tıklamanız yeterlidir.
  • Eğer devre dışı bırakmak yerine Windows 10 başlangıç programları etkinleştirme yapmak istiyorsanız yine programa sağ tıklayarak ‘Etkinleştir’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.