Windows 11 Otomatik Kapatma Ayarlama

Windows 11 Otomatik Kapatma Ayarlama
Bilgisayarınızın otomatik olarak kapanması için Windows 11 otomatik kapatma işlemini uygulayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde bilgisayarınız belirlenen süre sonrası tamamen kapanır.
Windows 11 işletim sistemi henüz daha yeni bir işletim sistemi olarak görülebilir. Ancak yine de bu işletim sisteminin birçok kişi tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu işletim sistemi aslında Windows 10 ile oldukça benzer olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple iki işletim sisteminde de birçok işlem benzer şekilde gerçekleştirilebiliyor.
Yazımızda bahsedeceğimiz otomatik zamanlı kapatma işlemi de aslında önceki sürümlerden beri uygulanabiliyor. Bu işlem sayesinde bilgisayarınızı kapatmak için başında beklemenize gerek kalmıyor. Böylece istediğiniz zaman bilgisayar başından kalkabiliyorsunuz. Bilgisayarınızı nasıl otomatik kapatabileceğinizi merak ediyorsanız, yazımızdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Windows 11 Kapatma Zamanlama Nedir? Ne İşe Yarar?

İlk olarak programsız Windows 11 otomatik kapatma işlemini sizlere biraz açıklayalım. Bazen bilgisayarın uzun süre açık durması gerekebiliyor. Ancak sizin bu esnada bilgisayarın başından kalkmanız gerekebiliyor. Örneğin, bir oyun indirdiğiniz için oyun inene kadar bilgisayarınızın açık kalmasını istiyor olabilirsiniz.
Ancak uzun süre dönmeyeceğiniz için oyun indikten sonra bilgisayarınızın otomatik kapanmasını istiyor olabilirsiniz. İşte bu tür senaryolarda karşımıza otomatik kapatma işlemi çıkıyor. Otomatik kapatma sayesinde bilgisayarın ne kadar zaman sonra kapatılacağını ayarlayabiliyorsunuz.
Örneğin, bilgisayarınızın 1 saat sonra otomatik kapatılmasını istiyorsanız, otomatik kapatma ayarlama yapabilirsiniz. Bu işlem sayesinde 1 saat dolduğunda bilgisayarınız otomatik olarak tamamen kapatılacaktır.

Windows 11 Otomatik Kapatma Nasıl Ayarlanır?

Bilgisayarınızı otomatik kapatmaya zamanlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi Windows 10’da da aynı adımlarla uygulayabileceğinizi belirtelim. Bu yüzden Windows 10 otomatik kapatma programı aramanıza da gerek yok.

Windows 11 Kapatma Zamanlama

  • Bu işlem için ilk olarak Başlat menüsünü açarak arama kısmına CMD yazın.
  • Sonrasında çıkan Komut İstemi seçeneğine tıklayın.
  • Ardından açılan pencereye shutdown -s -t 3600 yazmanız gerekiyor. Bu kodu yazıp Enter tuşuna bastığınızda bilgisayarınız 3600 saniye yani 1 saat dolduğunda kapatılacaktır. Eğer bilgisayarınızın kapatılma zamanını değiştirmek istiyorsanız, 3600 yerine saniye cinsinden hesaplayarak farklı bir değer yazabilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızın 2 saat dolduğunda kapatılması için 3600 yerine 7200

İşte bilgisayar otomatik kapatma zamanlaması bu kadar basit bir şekilde ayarlanabiliyor.

Windows 11 Otomatik Kapatma İptal Etme

Otomatik kapatmayı ayarladıktan sonra birçok farklı sebepten dolayı iptal etmek istiyor olabilirsiniz. Windows otomatik kapatma iptal işlemi de yukarıdaki adımlar gibi kolayca gerçekleştirilebiliyor. Windows 11 ve Windows 10 otomatik kapatma iptal etme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Bilgisayar Otomatik Kapatma İptal

  • Daha önce bir otomatik kapatma ayarladıysanız, iptal etmek için ilk olarak Başlat menüsünü açın.
  • Ardından arama kısmına CMD yazın ve çıkan Komut İstemi seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında açılan ekrana shutdown -a yazarak Enter tuşuna basmanız gerekiyor. Eğer daha önce ayarladığınız bir otomatik kapatma işlemi varsa bu adımların ardından anında iptal oluyor.

Windows 11 otomatik kapatma ayarlama ve iptal etme işlemleri yukarıdaki şekilde gerçekleştirilebiliyor. Sizde bu adımlarla bilgisayarınızı kolayca otomatik kapatmaya zamanlayabilir ve istediğiniz takdirde bu zamanlamayı iptal edebilirsiniz.