Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?
Günümüzde birçok kullanıcı Windows 10 DNS değiştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını merak edebiliyor. Biz de bu yüzden yazımızda bu konudan bahsetmeye çalışacağız.
Son zamanlarda internet kullanımının dünya genelinde çok fazla arttığı tartışılmaz bir gerçek. Günümüzde internet üzerinden birçok işlemin kolayca yapılabiliyor olması bunda ki en büyük etkenlerden bir tanesi. Her ne kadar birçok kullanıcı interneti cep telefonlarından kullanmayı tercih etseler de bilgisayar kullanıcıları da oldukça fazla.
Bilgisayardan internette gezinen birçok kullanıcı bir noktadan sonra DNS adresini değiştirmek isteyebiliyor. İşte bizde bu yüzden yazımızdan Windows 10 DNS değiştirme 2022 işlemlerinden bahsetmeye çalışacağız. Eğer sizde DNS adresinizi değiştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

DNS Nedir?

Windows 10 DNS değiştirme güncel işlemlerine geçmeden önce DNS ne işe yarar? Kısaca bahsetmek istiyoruz. İlk olarak cihazlar ve IP adreslerinden bahsedelim. Cihazlar internete bağlandıklarında cihazın ağ üzerinde tanımlanması IP adresi ile gerçekleşir. IP adresi ise şifrelenmiş sayılardan oluşan bir kod sistemidir.

İlgili: DNS ve VPN Arasındaki Fark Nedir?

Eğer sizlere yazımızda bahsedeceğimiz DNS olmasaydı IP adreslerini çok daha detaylı öğrenmeniz gerekebilirdi. Çünkü normal şartlarda her web sitesinin kendi IP adresi bulunuyor ve bu IP adresleri aracılığıyla sitelere erişim sağlanabiliyor.
Ancak Windows 10 DNS değiştirme yazımızda bahsettiğimiz DNS, IP adresini alan adına çevirerek web sitelerine daha kolay erişmenizi sağlıyor. Burada örnek vermek gerekirse Apple.com sitesinin IP adresi 17.142.160.59 şeklinde oluşuyor.
Yani tarayıcınızın adres satırına bu adresi yazarak Apple’ın resmi sitesine erişebiliyorsunuz. Ancak işte burada Windows 10 DNS değiştirme yazımızda bahsettiğimiz DNS devreye giriyor. DNS, IP adresinde ki sayıları alan adı olarak (Örn. Apple.com) işleyerek kullanıcılara çok büyük bir kolaylık sağlıyor.

Güncel Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 DNS değiştirme işlemleri birkaç adım sonrasında basit şekilde gerçekleştirilebiliyor. Eğer DNS adresinizi değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları dikkatli şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.

Adım Adım Windows 10 DNS Değiştirme Güncel Anlatım

  • İlk olarak sol altta bulunan Windows 10 Başlat simgesine sağ tıklayın.
  • Daha sonra çıkan seçeneklerden ‘Ağ Bağlantıları’ kısmına tıklayın.
  • Ardından açılan pencerede ‘Ağ ve Paylaşım Merkezi’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
  • Sonrasında Windows 10 DNS değiştirme işlemlerine devam etmek için ‘Bağlantılar’ yazısının yanında ki ağ adınıza tıklayın.
  • Karşınıza çıkan pencerede sol altta bulunan ‘Özellikler’ butonuna tıklayın.
  • Bu adımdan sonra ‘İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ kısmına çift tıklayarak sonra ki adıma geçin.
  • Ardından alt kısımda bulunan ‘Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ seçeneğini işaretleyerek altında ki 2 kutucuğa DNS adreslerini girin.
  • DNS adreslerini girdikten sonra ‘Çıkarken ayarları doğrula’ seçeneğini işaretleyerek ‘Tamam’ butonuna tıklayın.
  • Son olarak karşınızda ki pencerede tekrar ‘Tamam’ butonuna tıklamanız gerekiyor.
  • Karşınıza çıkan pencerede ki işlem bittikten sonra ‘Kapat’ butonuna basarak Windows 10 DNS değiştirme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.