Windows 10 Beyaz Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Windows 10 Beyaz Ekran Hatası Nasıl Çözülür?
Birçok bilgisayar kullanıcısının karşılaştığı ve oldukça can sıkıcı bir sorun olan Windows 10 beyaz ekran hatası, Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarı açarken ekranın beyaza dönmesi ile karşımıza çıkar. Bu hatayı gidermenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bu makalemizde sizlere Windows 10 beyaz ekran hatası nasıl çözülür ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Windows 10 Beyaz Ekran Hatası Çözümü

Yazılım hataları veya teknik sorunlar, dizüstü bilgisayarınızı açtıktan veya işletim sistemini tamamen başlattıktan hemen sonra beyaz bir ekran hatası almanıza sebep olur. Bilgisayarınızın işletim sistemi her zamanki gibi ön yüklenmiyorsa, soruna bir virüs veya hatalı bir ekran kartı sürücüsü neden olur.  Windows 10 beyaz ekran hatasını çözmenin birkaç yolu vardır.
Windows 10 beyaz ekran hatası, dizüstü bilgisayarınızı çeşitli virüslerden temizlemenizi veya sürücüleri yeniden yüklemenizi engelliyorsa, güvenli modda önyükleme yapmalısınız. Önyükleme satırı olmayan beyaz bir ekran hatası alıyorsanız ve güvenli moda geçemiyorsanız, donanım sorunlarını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarınızın işletim sistemi olan Windows’un tüm sürümlerinde, güvenli modda başlatma süreci hemen hemen aynıdır. Beyaz ekran hatası Chrome tarayıcıda da karşılaşılan bir durumdur. Bu sorunun çözümü daha farklıdır. Chrome beyaz sayfa hatası çözümü için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili:Windows Güvenli Modda Açılmazsa Nasıl Düzeltilir?

İşletim sistemini güvenli modda başlatmak için standart yöntemler başarısız olduğunda, bunu bir önyükleme diski kullanarak yapmayı deneyebilirsiniz. Dilerseniz Windows 10 beyaz ekran hatası çözümlerimize geçelim.

Bilgisayarınızı Virüslerden Temizleyin

Bilgisayarınızda virüs dosyalarının bulunması, sistem genelinde bazı sorunların meydana gelmesine neden olur. İlk olarak, bilgisayarınızın işletim sistemi önyükleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiyse ve beyaz bir ekran çıktıktan sonra, bir antivirüs programı ile bilgisayarı tam olarak taramalısınız.

Sürücüleri Geri Yükleyin

Bazen bilgisayarınızdaki sürücüler, doğru bir şekilde yüklenmediğinde veya güncellendiğinde çeşitli hatalara yol açacak şekilde düzgün çalışmayı durdurur. Beyaz bir ekran hatası alıyorsanız, bunun nedeni video veya grafik sürücünüzün düzgün çalışmaması olabilir, bu nedenle onu kurtarmanız gerekecektir. Bu, gerekli dosyaları otomatik olarak bulan, indiren ve kuran özel programların yardımıyla yapılabilir.

İlgili: Windows 10’da Sürücüleri Güncelleştirme Nasıl Yapılır?

Windows işletim sisteminde, ağdaki sürücüleri otomatik bir şekilde bulmanızı ve yüklemenizi sağlayan çeşitli araçlar vardır. Grafik kartına ve ekrana dikkat edin. “Aygıt Yöneticisi” ne gidin . ve güncellemeler veya diğer uygun dosyalar için gerekli aksesuarları tek tek kontrol edin.

Windows’u Güncelleyin

Microsoft, Windows 10 için sık sık güncelleme yayınlar. Bazen güncelleme yapmamak veya güncelleme yapmak da sorunlara sebep olabilir. Windows 10’da herhangi bir sorun yaşadığınızda Windows 10’un güncel olup olmadığından emin olun. Eğer sorun Windows 10 güncellemesinden sonra yaşandıysa Windows 10’u eski sürümüne geri alın.

Dizüstü Bilgisayarı Harici Bir Monitöre Bağlayın

Bir dizüstü bilgisayarın grafik kartı veya matris donanım arızası, harici bir monitöre bağlı olup olmadığını belirlemek daha kolaydır. Çoğu modern cihaz, monitöre bağlantının yapıldığı bir HDMI konektörü ile donatılmıştır. Bazen DVI, VGA veya Display Port gibi birbirinden farklı arayüzler de olabilir. Bilgisayarınızın ihtiyacına göre en uygun olanı seçin ve deneme yapın.
Bazen harici monitör, bilgisayarınızı yeniden başlatmanızın hemen ardından otomatik bir şekilde algılanmaz, bu nedenle manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir. Bu, çoğunlukla Fn + F4 O Fn + F7 olmak üzere belirli bir tuş kombinasyonuna basılarak yapılır . Harici monitördeki görüntü hiçbir bozulma veya beyaz ekran olmadan doğru görünüyorsa, sorunu teşhis etmek ve çözmek için gerekli olan servis merkeziyle doğrudan iletişime geçmelisiniz.

Anakart Ve Ekran Kablolarını Yeniden Bağlayın

Anakart ve monitör, görüntüyü ileten özel bir düz kablo ile bağlanır. Mekanik olarak bozuksa veya kötü bağlanmışsa, dizüstü bilgisayarı açarken karşınıza Windows 10 beyaz ekran sorunu çıkabilir. Yeniden bağlanmak veya en azından kesintiyi belirlemek çok kolaydır:

  • Dizüstü bilgisayar talimatlarını ayrıntılı olarak izleyerek bilgisayarınızı doğru bir şekilde sökün. Ancak ihtiyacınız olan videoyu bulamadıysanız, bilgisayar markasının resmi sitesinde ilgili olan bilgileri arayın. Bileşenlerden herhangi birine zarar vermeden yerlerine yerleştirilmeleri için farklı boyutlarda vidaların renk kodlaması önerilir.
  • Ekranı ve anakartı birbirine bağlayan düz kabloyu bulun. Hasar, kırık olup olmadığını kontrol edin. Belirgin bir şey fark etmezseniz, dikkatlice ayırın ve doğaçlama yöntemlerle yeniden bağlanın. Düz kablo bazen dizüstü bilgisayar sallandığında veya sallandığında uçar.
  • Yeniden bağladıktan hemen sonra bilgisayar ünitesini tekrardan yerine monte edin ve bilgisayarınızı açın. Şerit kabloda herhhangi bir mekanik hasar veya aşınma bulunursa, ilgili servis merkezi tarafından tamamen değiştirilmelidir.

Bu makalemizde, Windows 10 beyaz ekran hatasının tüm nedenlerini ayrıntılı olarak tartıştık ve bunları çözmenin yollarından bahsettik. Önce sorunun kaynağını belirlemek ve ardından evde düzeltmeye başlamak veya bileşenleri teşhis edecek, onaracak veya değiştirecek bir servis merkezinden profesyonel yardım istemek önemlidir.