Web Tarayıcıda Gizli Mod Nedir ve Ne İşe Yarar?

Web Tarayıcıda Gizli Mod Nedir ve Ne İşe Yarar?
İnternette gezinmek için Web tarayıcıları kullanırız. Tarayıcıda yaptığınız gezintiler daha sonra reklamlar bombardımanı olarak karşınıza çıkar. Reklam internet gezintilerini gizlemek için tarayıcıda gizli mod kullanımı popüler bir ayardır. Peki Web Tarayıcıda Gizli Mod Nedir ve Ne İşe Yarar?
Gizli mod, göz atma geçmişini gizlemek veya pencereyi kapatır kapatmaz web sitelerinden çıkılmadığından emin olmak gibi bazı avantajları da sunmaktadır. Ancak, İnternette güvenli bir gezinme yapmak isteniliyorsa, bu uygulamanın nasıl çalıştığını tam olarak anlamak da önemlidir.

Gizli Mod nedir?

Gizli mod, bazı internet tarayıcılarında çevrimiçi gizlilik özelliğidir. Bu ayar etkinleştirildiği zaman internet geçmişi gibi gezinme ayrıntılarının yakalanması ve saklanması sağlanabilmektedir.

Gizli Mod nasıl etkinleştirilir?

Ayarı etkinleştirmek kolaydır. Chrome veya Firefox gibi bir tarayıcı açıkken üç noktayı içeren düğmeye tıklayınca bir menü açılmaktadır. Burada ‘Yeni Özel Pencere’ veya ‘Yeni gizli pencere’ etiketli seçenekler bulunmaktadır. Bazı tarayıcılar bu seçeneği ‘Güvenlik’ ayarlarında tutmaktadırlar. Bu ayarı açmak için ilgili seçeneklere ulaşarak gizli modu etkinleştirebilirsiniz.

İlgili: Chrome’da Gizli Mod Nasıl Açılır?

Gizli Mod Ne İşe Yarar?

Gizli mod, IP adresini gizleyemez, böylece bilgisayar korsanları dilerse kişiyi bulabilir ve internet servis sağlayıcı ile ne indirmeye karar verildiğini yine de fark edebilirler. Gizli mod, IP adresi gizlemek için kullanılmaz. Bir sitede şifre girilerek oturum açıldıysa, gizli mod bu sitenin kişiyi takip etmesini engellemez. Microsoft Edge açıksa depolanan tanımlama bilgileri yine de kullanılır, bu nedenle bu platformu kullanmak diğerlerine göre daha az güvenlidir. Bu dezavantajlarına rağmen neden hala gizli modun bu kadar popüler olduğu da merak konusudur. Peki gizli mod neler yapmaktadır?

Gizli modun gerçekten yaptığı şey

Tarayıcı gizli moddayken normalde yapılamayan bazı işler gerçekleştirilebilmektedir. Bu, çevrimiçi gezinmeyi daha çok yönlü hale getirir:
Tarih yazmadan göz atın: İlgi alanlarına ilişkin reklamlar fark edileceği için göz atma geçmişi çok yararlı olabilir. Reklamlardan sıkılma durumu olduğu takdirde, tarayıcıların geçmiş aramalarına sahip olmamaları için gizli modu etkinleştirmek oldukça yararlıdır. Ayrıca gizli modda internette gezinirken tarayıcı, arama sonuçlarını geçmiş çevrimiçi etkileşimlere dayandırmaz, bu nedenle çevrimiçi olarak mevcut olabilecek en iyi kaynak listesi elde edilmiş olur.

İlgili: Hangi Web Tarayıcı Daha İyi: Microsoft Edge Mi? Google Chrome Mu?

Gizlilik yönetimi: Gizlilik tehditlerinin yönetilmesine yardımcı olmaktadır. Bu, tarayıcı tarafından hiçbir bilgi hatırlanmadığı için pencereyi kapatıldığı zaman belirli bir web sitesinde oturumun o anda kapatılmasını sağlamaktadır. Bu özelliği okulda, internet kafeler gibi halka açık ortak kullanım bilgisayarlarında kullanmak için ideal bir araçtır.
Kolay çevrimiçi yönetim: Web geliştiriciler için web sayfasını test etmeleri gerekmemektedir. Web sitesinin kullanıcılar tarafından nasıl görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirlemek gerekmektedir.  Gizli mod temiz bir tarayıcı sayfayı açtığı için Web sayfasını diğer herkesin göreceği şekilde görüntüleyecektir ve bu durum hataları tespit etmek için etkili bir yöntemdir. Ayrıca aynı web sitesine farklı bir hesapla erişmek gerekiyorsa (iki Facebook hesabı varsa), özel bir pencereden kullanıcı adlarının biriyle oturum açarak diğer profilin oturumunu kapatmak mümkündür.
Sorunları önleyin: Başka kişilerin bilgisayarlarında çalışırken, ayarlarını değiştirme riskini almak istenen bir durum değildir. Gizli modu kullanıldığı zaman aynı siteleri kullanırken yanlışlıkla başka birinin profillerinden oturum kapatma durumu olmamaktadır.

Sonuç

Bir araç olarak gizli mod faydalı olsa da bazı durumlarda daha da ileriye gitmek gerekmektedir. IP adresini tamamen gizlemediği için bazı sorunlara çözüm oluşturamamaktadır. Ayrıca, gizli modun bir koruma özelliğinin yeterli olmadığı da unutulmamalıdır; bu nedenle, önemli görevleri gerçekleştiren ortak bir ağ üzerinde bulunuluyorsa, bu moda tek başına güvenmek yeterli değildir. İnternette gezinmenin en güvenli yolu  VPN kullanmaktır.