Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir | 2022

Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir | 2022
Voleybol oyun kuralları, 1885 yılından itibaren yayınlanmış ve o dönemden günümüze kadar sürekli değişime uğramıştır. 6 Kişiden oluşan iki takım arasında oynanan voleybol oyununun mucidi ise William Morgan’ dır. Uzun bir süre sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde oynanan bu oyun, 1.Dünya savaşının etkiyle birlikte diğer ülkelere de yayılmıştır.
Tarihler 1964 yılını gösterdiğinde voleybol oyunu, ilk kez bir olimpiyatta oynanmıştır. 1964 Yılından itibaren olimpiyat oyunlarında kendine yer bulan Voleybol, çok kısa bir süre içerisinde dünya genelinde popüler olmuştur. Peki, Voleybol oyun kuralları nelerdir, voleybol nasıl oynanır? İşte, spor severler tarafından merak edilen ve son dönemlerde araştırılan bu soruların yanıtları…

 Voleybol Oyun Kuralları | 2022

Voleybol oyun kuralları, herkes tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Dilerseniz, merak edilen voleybol oyununun kurallarını gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

  • Voleybol, 6 kişiden oluşan iki takım arasında oynanmaktadır.
  • Oyuncular, herhangi bir nedenden ötürü rakip takımın sahasına kesinlikle basamaz.
  • Oyuncular servisi el içi, kol ya da yumrukla atabilmektedir.
  • Voleybol maçı sırasında herhangi bir oyuncu bir topa üst üstte 2 defa vuramamaktadır.
  • Voleybol oyuncuları, hiçbir şekilde topu sabit bir şekilde ellerinde tutamaz.
  • Oyuncular, belirlenen çizgilerin içerisine topu değdirirse 1 puan kazanır.
  • Voleybol oyuncuları, asla ve hiçbir şekilde fileye temas edemez.
  • Voleybol maçlarında 1 set 25 sayı üzerinden oynanmaktadır. 25 Sayı barajına ulaşan takım setlerde 1-0 öne geçmektedir.
  • Tüm bunların yanı sıra herhangi bir takımın maçı kazanabilmesi için 3 seti de almış olması gerekmektedir.

Voleybol Nasıl Oynanır?

Son dönemin en popüler spor dallarından biri olan Voleybol, ikişer kişilik takımlar halinde oynanmaktadır. Voleybol oyun kuralları gereği, her iki takımda da 6 farklı oyuncu bulunmaktadır. Oyuncular, rakip saha çizgisine topu değdirdiğinde 1 puan kazanmaktadır.

İlgili: Tenis Kuralları Nelerdir, Tenis Kaç Set Üzerinden Oynanır?

25 Puan’ a ilk erişen takım, setlerde 1-0 öne geçmektedir. Kurallar gereği, 3 seti de önde bitiren takımlar, maçı da kazanır. Tüm bunların yanı sıra, Voleybol maçı esnasında oyuncu değişikliği yapılabilmektedir. Oyuncular, bir maça birden fazla kez girip çıkabilmektedir.

Voleybol Maçı Hangi Atış İle Başlar?

Tüm voleybol maçları, atılacak olan servis atışıyla başlamaktadır. Takımlar, maça başladıktan sonra rakiplerinin sahasında bulunan çizgilerin içerisine topu değdirmek zorundadır. Topu rakip saha çizgilerinin içerisinde yer alan alana değdiren takım 1 puan kazanmaktadır.

Mini Voleybolda Setler Kaç Sayı Üzerinden Oynanır?

Mini voleybol, 3 set üzerinden oynanmaktadır. Her set içerisinde ise 21 sayı bulunmaktadır. 21 Sayıya ulaşan ilk takım setlerde de 1-0 öne geçmektedir. Ayrıca, setlerde 2 farkı elde eden takım voleybol oyunu kuralları gereği maçı da kazanmış sayılır.