VALORANT Kasma Sorunu Çözümü (Güncel)

VALORANT Kasma Sorunu Çözümü (Güncel)

Valorant Riot Games tarafından geliştirilen ve oynanması ücretsiz bir FPS oyunudur. Genellikle FPS oyunlarında kasma sorunları diğer oyunlara oranla daha fazladır. Valorant kasma sorunu çözümü dendiğinde uygulanabilecek pek çok adım vardır. En başta FPS oyunlarını akıcı bir şekilde oynayabilmek için bilgisayarınızın sistem gereksinimleri oyunun önerdiği seviyede veya daha üstünde olması gerekmektedir.
İşletim Sistemi: Windows 7 ve üzeri 64-Bit olmalıİşlemci: Intel Core i5-4460 – AMD Ryzen 3 1200Bellek: 4 GB RAMEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti – AMD Radeon R9 380Depolama: 8 GB boş alanDirectX: Versiyon 11Valorant’ı oynayabilmek için bu sistem gereksinimleri zorunlu değildir. Gerekli minimum sistem gereksinimiyle de akıcı bir oyun elde edilebilir.Minimum sistem gereksinimleri:İşletim Sistemi: Windows 7 ve üzeri 64-Bit olmalıİşlemci: Intel Core i3-4150 – AMD A8-7650KBellek: 4 GB RAMEkran Kartı: NVIDIA GeForce GT 730 – AMD Radeon R5 240Depolama: 8 GB boş alanValorant Kasma ve Donma Sorunu ÇözümüGerekli minimum sistem gereksinimlerini karşılamanıza rağmen oyun içi sorunlar meydana gelebilir. Performansı arttırmak adına oyun ayarlarından grafik seviyelerini minimuma indirmeniz gerekmektedir. Valorant oyunu üzerinde verimli bir performans elde etmeniz için gerekli oyun içi grafik ayarları;

  • Materyal kalitesi, doku kalitesi, ayrıntı kalitesi, arayüz kalitesi düşük olmalıdır.
  • Vinyet ve VSync ayarları kapalı yapılmalı,
  • Kenar yumuşatma hiçbiri olarak seçilmeli,
  • Eşyönsüz filtreleme 1x olarak seçilmeli,
  • Netliği arttır kapalı olarak seçilmeli,
  • Gelişmiş kaplama görselleri (1.şahıs) kapalı olarak seçilmeli,
  • Bozulma ve gölgeler kapalı olarak seçilmeli,

   Oyun içi ayarların minimum düzeye indirilmesi performansın artışında önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Ancak kasma sorunu her zaman oyun içi ayarlarından dolayı olmayabilir. Bilgisayarınızın arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kasanızda hem ısınmaya hem de donma ve oyundan atma gibi sorunlara neden olacaktır. Bunun için bilgisayar görev çubuğuna sağ tıklayıp, görev yöneticisi seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu işlemi Ctrl + Shift + Esc tuş kombinasyonuyla da yapabilirsiniz.
Görev yöneticisinde arka planda sizden habersiz çalışan uygulamaları kapatmanız CPU kullanımını azaltacaktır. Bu sayede bilgisayar daha rahat çalışacaktır.   Windows Tuşu+R tuş kombinasyonu size çalıştır uygulamasını açacaktır. Açılan yere “temp” yazıp enter dedikten sonra karşınıza çıkan temp klasöründeki tüm dosyaları silin. Bu klasördeki dosyalar genelde metin belgesidir ve bilgisayarınızdaki programların kalıntı dosyalarıdır. Aynı şekilde tekrar Windows Tuşu+R tuş kombinasyonuyla açılan yere “%temp%” yazıp %temp% klasöründeki tüm dosyaları silin, bu klasördeki dosyalar da kalıntı ve gereksiz dosyalardır.
 Valorant oyunu simgesine sağ tıklayıp dosya konumunu aç dedikten sonra, üstte dosya yolu yazan tarafta Riot Games yazanyere tıklanmalıdır. Ardından şu yol izlenmelidir;
   VALORANT / Live / ShotterGame / Binanies / Win64 klasörlerine sırasıyla girilmelidir.
Bu yoldaki VALORANT -Win64- Shipping’e sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra uyumluluk kısmından “Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırak” seçeneğini aktif edip kaydediyoruz. Valorant donma sorunu bu şekilde ortadan kalkacaktır.