Uyku Sorununa Öneriler

Uyku Sorununa Öneriler

Uyku Sorununa Öneriler , Hayatın yoğun telaşı arasında uykuya yeterli önem verilmiyor. Uykusuzluk yaşayan kişiler, günlük hayatında kafeinli ve şekerli içeceklerle enerji depolamaya çalışıyor ancak bedeniniz bu duruma uyum sağlayamayabilir. Uyku sorununa öneriler ile kaliteli bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz.

Uykum Gelmiyor Ne Yapabilirim?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her dört kişiden biri uykusuzluk problemi yaşıyor, ciddi sağlık problemleriniz olmadığı sürece verimli bir uyku rutini oluşturabilirsiniz. Uykusuzluk kişilerde:

  • Zihinsel netliğin kaybolmasına,
  • Kilo alımının hızlanmasına,
  • Tükenmiş ve bitkin bir ruh haline,
  • Sağlık kalitesinin azalmasına yol açıyor.

Uyku Sorunu Nasıl Aşılır?

Bedeniniz gün boyu sizin için çalışıyor ve dinlenerek yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Kaliteli uyku düzeni nasıl oluşturulur diye merak ediyorsanız aşağıda belirtilen adımlara uymalısınız.

Uyku öncesi rutinleri: Papatya çayı uyku öncesinde sizi sakinleştirir dilerseniz ferahlatıcı bitkisel yağlar ile baş, boyun ve şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Uyku öncesinde mutlaka rahat kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.

Huzurlu bir yatak odası: Dağınık ve tozlu yatak odasında uyumayı istemeyebilirsiniz. Dağınık ve kirli kıyafetleri ortadan kaldırın ve uyumadan önce yatak odanızı havalandırın. Mavi rengin, huzur verici özelliğini kullanarak duvarlarınızın rengini değiştirebilir, rahat hissedebileceğiniz bir yatak satın alabilirsiniz.

Karanlık oda: Vücudun biyoritmini düzenleyen melatonin hormonunun yeterli düzeyde salgılanabilmesi için ışığı ve sesi mümkün olduğu kadar azaltmalısınız. Kalın göz maskeleri kullanabilir ya da oda kapısının