Topkapı Sarayı İstanbul

Topkapı Sarayı İstanbul

Topkapı Sarayı İstanbul .. Osmanlı’nın sultanların ikametgah ettiği yer alan Topkapı sarayı devletin yönetiminin ve eğitimin merkezi olmuştur. İstanbul’un fetih edilmesinden sonra 2. Mehmet tarafından yaptırılmış olan Topkapı Sarayı zaman içerisinde farklı ilave bölümlerin yapılmasıyla 19.yy’ a kadar Osmanlı padişahları ve saray halkının evi olmuştur.  Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti son bulduktan sonra Atatürk’ün emriyle müzeye dönüşümü yapılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul fetih edildikten sonra Sultan Mehmet Beyazıt’ta şimdilerde İstanbul Üniversitesinin bulunduğu yerde “ Eski Saray” olarak anılacak olan bir saray yaptırmıştır.  Bu saraydan sonra yerleşeceği yer olan “Saray-ı Cedid” yani Topkapı sarayını yaptırmıştır. Yeni Saray’ a Topkapı Sarayı denilmesi 1.Mahmud zamanında olmuştur.  Bizans surlarına oldukça yakın bir bölgede yapılmış olan ve sarayın önündeki toplar nedeniyle “ Topkapusu Sahil Sarayı” denilen saray yanınca bu sarayın ismi yeni saraya vermiştir. O zamandan beride Topkapı Sarayı olarak bilinmektedir.

Eşsiz Topkapı Mimarisi

Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin ihtişamına bakıldığı zaman mütevazı bir saraydır denilebilir. İmparatorluğun büyük ölçekteki harcamaları genel olarak kışlalar, köprüler, camiler, kervansaraylar ve konaklar için olmuştur. Sarayın içinde kendine özel bir yapıda olan binaları, oldukça güzel bir görüntüye sahip olan çinileri ve tabiatla iç içe geçen görüntüsünden dolayı muhteşem bir saray denilebilir. Sarayın Sarayburnu’nda olması da doğal güzellik ile iç içe geçiyor olmasını sağlamaktadır.

Topkapı Sarayı’nda kesinlikle görülmeye değer koleksiyonlar bulunuyor. Oldukça ilgi çekici hikayelere ev sahipliği yapmış olan saray büyük bir devletin hikayesini barındırması sayesinde çok daha görülmeye değer kılmaktadır. Saray içerisinde sergilenmekte olan koleksiyonlara baktığımız zaman İmparatorluk Hazinesi, Padişah Elbiseleri, Hırka-i Saadet Dairesi, Padişah Portresi, Silahlar, Avrupa Porselen ve Camları,  Bakır ve Tombak Mutfak Eşyaları’nın bu koleksiyonlardan sadece bir kısmı olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.

Sarayın içinde eşitli avlular bulunmaktadır. Bunun yanında bahçelerin arasında devlet işleri için özel olarak ayrılmış olan daireler bulunmaktadır.  Hükümdarın ikametgah etmekte olduğu alan ve saray çalışanlarının bulunduğu binalarda Topkapı sarayının geniş mimarisinde bulunmaktadır. Tarih kokan Topkapı Sarayı’nın büyüleyici