Tesla Elektirikli Arabalar Ne Kadrar Sürede Şarj Oluyor?

Tesla Elektirikli Arabalar Ne Kadrar Sürede Şarj Oluyor?
Tesla’lar, elektrikli araç (Electric Vehicle) – EV endüstrisinin en popüler modelleri arasındadır ve bu modelleri kullananları ve meraklıları, Tesla arabayı şarj etmenin ne kadar sürdüğünü öğrenmek istiyor. Teknolojik gelişmlerde şarj teknolojisi konusunda da önemli yol aldığı ancak bir araca yakıt doldurmak kadar hızlı değil. Tesla Elektirikli Arabalar Ne Kadar Sürede Şarj Oluyor? sorusunun cevabını bu yazımızda öğrenelim.

Tesla Elektirikli Arabalar Ne Kadar Sürede Şarj Oluyor?

Şarj süresinin uzunluğu birkaç faktöre bağlıdır:

  • Şarj ettiğiniz yer (evde veya halka açık bir istasyonda)
  • Tesla’nın hangi modelini kullandığınıza
  • Şarj edilen bataryanın ne kadar dolu olduğuna bağlıdır.

Bazı Tesla modellerinde büyük bataryalar bulunur ve bu nedenle, elektirikli arabanın bataryasının şarj edilmesi daha uzun sürer.
Şarj istasyonları, kullandığınız istasyonun düzeyine (1-3) bağlı olarak farklı miktarlarda güç sağlar. Bu, daha yüksek voltajlı istasyonlar bataryayı daha hızlı şarj ettiğinden şarj süresini etkiler. Tesla’nın web sitesi, sürücülerin normal bir 120V duvar prizinde (seviye 1) saatte 5km veya saatte güç ve 240V (seviye 2) istasyonunda bir saat sonra 50 km güç elde ettiğini tahmin ediyor. Bir DC hızlı şarj (DCFC) Supercharger istasyonunda Tesla, yaklaşık 15 dakikada 320km’ye kadar yeterli gücü alabileceğinizi belirtiyor.
Çoğu insan evde 240V bağlantıyla şarj eder. Bu güç miktarı, neredeyse tükenmiş bir pili birkaç saat içinde yeniden şarj edebilir, ancak çoğu Elektirikli araç sürücüleri, şarja takmadan önce pilin %10’a gelmesini beklemez, bu nedenle genellikle daha az zaman alır.
Tıpkı bir benzin deposu gibi, prize taktığınızda pildeki şarj miktarı, şarj süresini belirleyen büyük bir faktördür. Halihazırda üçte ikisi dolu olan bir benzin deposunu doldurmak çok daha az zaman alır ve aynı şey, diyelim ki %75 şarjlı bir pil için de geçerlidir. Bu nedenle çoğu Elektirikli araç sahibi, toplam ortalama şarjı daha yüksek tutmak için araçlarını gün boyunca birden çok kez şarja takmayı seçiyor.

Tesla Model Arabaların Farklı Şarj Süreleri Var

Çoğu Tesla aracı, bu yazının yazıldığı sırada 320 km üzerinde bir menzile sahipken, Model S gibi performans modelleri 480’in çok üzerinde bir performans sergiliyor. Bu daha uzun menzili elde etmek için , bir EV’nin daha fazla kapasiteye sahip daha büyük bir bataryaya ihtiyacı var, bu da daha uzun şarj sürüyor.
Kaynak: https://www.howtogeek.com/829841/how-long-does-it-take-to-charge-a-tesla/