Telefonumun Bataryası Şişti Ne Yapmam Gerekiyor ?

Telefonumun Bataryası Şişti Ne Yapmam Gerekiyor ?
Telefonumun bataryası şişti ne yapmam gerekiyor sorusu cep telefonu kullanan kişilerin başına sıkça geldiği için bu kişiler bu soruyu internet üzerinde sıklık ile aratmaktadır. Cep telefonunuzun  bataryası şişti , peki cep telefonu bataryası neden şişer ? Batarya şişmesini tetikleyen faktörler nelerdir ? Aklınızda olan tüm soruların cevaplarını bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Cep Telefonu Bataryası Neden Şişer ?

Cep telefonlarınızın bataryasının şişmesinin birden çok nedeni olabilir. İlk olarak cep telefonlarınızın bataryasının şişmesi öncelikli olarak kullanıcı kaynaklı olabilir. Kullanıcı kaynaklı en genel nedenlerden biri telefonlarınızın uzun süre şarjda takılı bırakılmasıdır bu sebepten dolayı cep telefonu bataryası şişebilir. Günümüzde sıklıkla kullanılan yeni nesil akıllı telefonlar ortalama 2 saat içinde şarj olmaktadır. Fakat birçok kullanıcı cep telefonlarını gereğinden fazla şarjda bırakarak bataryanın bozulmasına ve bataryanın şişmesine sebep olmaktadır diyebiliriz. Bu olay yazının başında da bahsettiğimiz gibi kullanıcı kaynaklı bir sorundur diyebiliriz.

İlgili: Android Telefonlarda Pil (Batarya) Ömrünü Öğrenme

Bunun yanı sıra cep telefonunuz şarj olurken , cep telefonunuzu aktif bir şekilde kullanırsanız bu sebeple de bataryanızın şişmesine , bataryanın ömrünün kısalmasına sebep olabilirsiniz. Bundan dolayı cep telefonunuz şarj olurken cep telefonunuzu oynamamakta fayda var. Bu şekilde bataryanızın yıpranmamasını sağlayabilirsiniz.

Batarya Şişmesini Tetikleyen Faktörler Nelerdir ?

Cep telefonunuzun kullanım ömrünü , cep telefonunuzun tamire gittiği zaman tamircide kullanılacak yan sanayi ürünler yerine orijinal ürünler taktırarak cep telefonunuzun ömrünü daha da uzatabilirsiniz. Bununla birlikte yan sanayi batarya ve yan sanayi şarj aleti kullanırsanız cep telefonunuzun bataryasını kısa sürede yıpratabilirsiniz. Bu bataryadaki yıpranmalar sonucunda bataryanın ömrü tükenmeye başlar. Tükenen batarya ile birlikte cep telefonunuzun şarjı daha kısa sürede biteceğini sizlere söyleyebiliriz. Bu sebeple tekrardan batarya değişimine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden cep telefonunuz için orijinal ürünleri kullanmakta fayda vardır diyebiliriz. Yan sanayi ürünler orijinal ürünlere göre daha kısa sürede ömürlerini tamamlayabilirler.
Cep telefonların bataryalarının şişmesini tetikleyen diğer bir sebep ise cep telefonunuz şarjdayken elektriklerin kesilmesine bağlı kısa devrelerin oluşumu olabilir.
Cep telefonlarınız aşırı bir şekilde ısındığı zaman telefonunuzu hala kullanmaya devam ederseniz bu olay da bataryanın şişmesine sebep olabilir. Bu yüzden yapacağınız şey ; cep telefonunuz ısındığı zaman cep telefonunuzu zorlamadan , cep telefonunuzun soğumasını beklemektir.
Cep telefonlarınızın aşırı soğuk veya aşırı sıcak ortamlarda şarj ederseniz bu olay da telefonlarınızın batarya şişmesini tetikleyen faktörlerden biridir diyebiliriz.

Cep Telefonumun Bataryası Şişti Ne Yapmalıyım ?

Bu yazımızda genel olarak cep telefonları bataryalarının neden şiştiği hakkında bazı bilgiler vermeye çalıştık. Cep telefonunum bataryası şişti ne yapmalıyım ? sorusuna cevap arayan okurlarımız için bu soruyu cevaplıyoruz.  Cep telefonu bataryası şişmesi ciddi bir olaydır. Cep telefonu bataryasının şiştiğini fark ettiğiniz zaman mutlak bir uzman kişiden , telefon tamircisinden , telefon tamiri hizmeti veren servislerin hizmetlerinden yardım alınız. Kesinlikle ve kesinlikle cep telefonu bataryasını değiştirmelisiniz. Cep telefonu bataryası şişmesi ihmale gelmeyecek bir olaydır diyebiliriz.