Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Aktarma (Kablosuz)

Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Aktarma (Kablosuz)

Herhangi bir kablo kullanmadan telefondan bilgisayara fotoğraf aktarma nasıl yapılır bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyun.

Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Aktarma (Kablosuz)

Kablosuz bir şekilde telefondan bilgisayara fotoğraf aktarma işlemini gerçekleştirebileceğinizi biliyor musunuz? Evet bu mümkün.
Nasıl yapılacağına dair hiçbir fikriniz yoksa bu yazımız sizlere rehberlik edecektir. Yazımızın devamını okuyarak adım adım ilerleyebilirsiniz.
Bu işlemi kablo yardımı ile de gerçekleştirebilirsiniz fakat yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi kablosuz bir şekilde telefondan bilgisayara fotoğraf atma nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.
Akıllı telefonların uygulama mağazasında birçok dosya transfer uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalardan birisi de herkes tarafından bilinen WiFi File Transfer adlı uygulamadır.

 • Google Play mağazasını açın.
 • Mağaza arama kısmına “Wifi file transfer” yazın.
 • Uygulamayı telefonunuza yükleyin.

Yüklemiş olduğunuz “WiFi File Transfer” uygulamasını açın. Ardından ekranın orta kısmında yer alan Başla butonuna dokunun. Başla dedikten sonra küçük bir pencere açılacaktır Tamam diyerek kapatın.
Uygulama içerisinde “Url’yi bilgisayarının tarayıcısına girin” yazan kısmın altında bulunan adresi bilgisayarınızın tarayıcısında adres çubuğuna yazın.
Böylelikle telefonunuz içerisinde yer alan tüm dosyalara erişim sağlamış olacaksınız. Fotoğraflar genellikle DCIM adlı klasör içerisinde yer almaktadır.
Kablosuz bir şekilde telefondaki fotoğrafları bilgisayara aktarma işlemi bu kadar basit. Bu uygulamanın ücretsiz versiyonunda belirli bir boyuta kadar aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Google Fotoğraflar ile Bilgisayara Aktarma

Google Fotoğraflar bulut depolama hizmeti sunan bir uygulamadır. Google’nin kendi sunucuları içerisinde fotoğraflarınızı barındırabilir telefonunuzun hafızasından tasarruf sağlayabilirsiniz.
Google Fotoğraflar uygulaması genellikle telefona yüklü olarak gelir. Eğer yüklü değil ise uygulama mağazası üzerinden ücretsiz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

 • Google Fotoğraflar uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşeden profilinize basın.
 • Yedeklemeyi aç seçeneğine dokunun.

Yedeklemeyi aç dediğinizde galerinizdeki fotoğraflar senkronize olacaktır ve google sunucularına yedeklenecektir. Buraya kadar herşey yolunda gittiyse bilgisayardan yedeklemiş olduğumuz fotoğraflara nasıl erişebiliriz ondan bahsedelim.

 • Bilgisayarda tarayıcınızı açın.
 • Yedekleme işlemini gerçekleştirdiğiniz Gmail hesabınızla Google’de oturum açın.
 • Arama motoruna “Google Fotoğraflar” yazın veya buraya tıklayın.

Telefonunuzdan Google Fotoğraflar uygulaması ile yedeklemiş olduğunuz fotoğraflarınızı artık görebilirsiniz. Dilerseniz bu fotoğrafları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
Böylelikle bulut depolama ile telefondan bilgisayara fotoğraf aktarma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bluetooth ile Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma

Telefonunuzun Bluetooth özelliği ile herhangi bir kablo kullanmadan fotoğraflarınızı bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Fakat yüksek boyutlu dosyalarda aktarma süresi uzayabilir.

 • Telefonunuzda Bluetooth özelliğini açın.
 • Windows arama kısmına “Bluetooth” yazın.
 • Bluetooth ve diğer cihaz ayarları seçeneğine tıklayın.
 • Açılan pencerede Bluetooth’u “Açık” duruma getirin.

Ardından telefonunuzda üst bildirim panelini aşağı çekin ve Bluetooth simgesine uzun dokunun. Sizi bluetooth ayarlar bölümüne yönlendirecektir.
Bluetooth ayarlar bölümünde cihazlar listesinde bilgisayarınızı bulun ve üzerine dokunun. Üzerine dokunduğunuzda eşleştirilsin mi diye ufak bir pencere çıkacaktır. Eşleştir diyerek işlemi tamamlayın.
Telefonunuzda galerinize girin ve aktarmak istediğiniz fotoğrafları veya videoları seçerek paylaş butonuna dokunun ardından Bluetooth’u seçerek aktarma işlemini gerçekleştirin.
Telefondan wifi şifresi öğrenme nasıl yapılır bilmiyorsanız Telefondan WiFi Şifresi Öğrenme (Programsız) başlıklı yazımızı okuyun.