Telefon Tarihi Kullanıcılar Tarafından Merak Ediliyor

Telefon Tarihi Kullanıcılar Tarafından Merak Ediliyor
Telefon tarihi kullanıcıların merak ettiği bir konu olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu konuda telefonların nasıl geliştirildiğinden bahsedeceğiz.  Telefonlar, 1800’lü yıllardan beri hayatımızda yer alıyor. 20. yüzyıldan sonra hızla yayılan telefonlar, o dönemde çok profesyonel olmasa da şu anda hızlı bir şekilde iletişim kurmayı mümkün kılıyor. Öncelikle sabit telefonlar, sonrasında ise taşınabilir telefonlar ortaya çıktı. Günümüzde taşınabilir telefonlar yalnızca arama yapmak için değil aynı zamanda pek çok işlemi gerçekleştirmek için kullanılabilen cihazlar haline geldi.

Telefon Tarihi

Telefonun gelişimi 19. yüzyıla dayanıyor. Bu dönemde Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter iletişimi kolaylaştırmak adına bir cihaz geliştirme kararı alır. Bu cihazın üzerinde bir süre duran ikili son işlemleri de gerçekleştirdikten sonra telefonu hazır hale getirir. Artık telefon test için hazır hale gelir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington Eyaleti’nde 13. Caddede test için hazırlıklar başlar. Tarihler 15 Şubat 1880’i gösterdiğinde Alexander Graham Bell laboratuvarda bekler, Charles Sumner Tainter ise dışarıya çıkar.

Charles, telefonu eline alır ve Alexander’a ulaşmaya çalışır. Bu sırada “Bay Bell, beni duyabiliyor iseniz lütfen pencerenin önüne çıkıp şapkanızı sallamayı ihmal etmeyin.” der. Bir süre geçer ve Alexander pencerenin önüne gelip elindeki şapkasını sallamaya başlar. Yapılan tarihi test başarıya ulaşmış olur. Böylece telefon bu dönemden sonra hayatımızda yer edinmeye başlar.

İlgili: Televizyonun Teknolojik Tarihi ve Gelişimi

Telefon tarihi bu deneyden sonra oldukça önemli anlar yaşamaya başlar. Telefon hızla gelişmeye ve yayılım göstermeye devam eder. Yapılan ilk hatlar telgraf sistemine benzer şekilde kablolar döşenip iki telefonu birbirine bağlayan yapılar olur. Yani arama yapıldığında yalnızca tek bir cihaz ile iletişim kurulur. O dönemde kabloların kalitesi nedeniyle sesler zaman zaman karışık gelebiliyordu. Bakır tellerin gelişmesiyle birlikte bunun önüne geçilmiş oldu.
Bir süre sonra uzun olan hatlara yükseltici kondu, bu da seslerin korunmasını sağladı. Operatörsüz bağlantı 1891 yılında yapılırken 1892 yılında Chicago ve New York arasına uzun bir hat döşendi. Ülkemizde ise ilk telefon 1908 yılında hizmete girdi. Telefonlar bugün ise cebimizde. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Telefon teknolojisi de hayallerinde ötesine doğru ilerlemekte.