Ramazanda Nasıl Kilo Verilir?

Ramazanda Nasıl Kilo Verilir?

Birçok insan fazla kilolarından yakınmakta ve bu konudan muzdarip bir şekilde şekilde hayatını devam ettirmektedir. Peki, sıcak ve uzun süren bu ramazan aylarında, zayıflamak isteyen kişiler, istenmeyen kilolarından kurtulabilirler mi? Gelin bu konu üzerinde duralım.

Kilit Taşı: Sahur

Kilo vermek isteyen bireyler, hızlı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilmek için, bazen sahur gibi çok önemli olan, en azından ramazan ayı içerisinde mutlaka atlatılmaması gereken bir öğünü tercih etmemekte, sadece iftar ile günü kapatmaktadırlar. Belki de yapılan en büyük yanlışlıklardan birisi de budur. Kilo vermek uğruna, kişi sağlığını asla ve asla tehlikeye atmamalıdır. Birçok uzmanın hem fikir olduğu nokta ise, sahurun mutlaka atlanmamasıdır.

Kilo Verilsin Diye…

Vücudumuz bilindiği üzere, sistemler ve bu faaliyetlerin yapılış zamanı üzerine programlanmıştır. Ramazan ayından önce, 3 öğün düzenli bir şekilde beslenen bir birey kesinlikle sadece iftarla yetinmemelidir. Sahur yaptığı bir beslenme şeklinde dahi, öğün sayısı azalacağından, bu evrede sahip olunan kiloların korunması bile, kişi için bir hedef, tercih olmak zorunluluğuna girmektedir.

Önemli Noktalardan Biri ise Su Tüketimi

İftar sırasında, önceliği suya vermek ve ara ara sofrada suya başvurmak ise, midenin dolmasını, bunun vesilesi ile de bireyin, daha az besin tüketimi yolunu tercih etmesini sağlar.

Sahur ve İftarda Hangi Besinler Tercih Edilmelidir?

Bu konuda yapılan araştırmalar, kilo vermek isteyen kişinin, sağlığını ve isteğini göz etmektedir. Buna bağlı olarak da, sulu karpuz ve kavun gibi meyveler tercih edilmelidir. Az yağlı ve sindirimi kolay yemeklerin tüketimi ısrarla tavsiye edilmektedir. Kalorisi ve doyuruculuk katsayısı yüksek besinler, kilo alınımını durma noktasına getirecektir.