PlayStation Tarihi: Konsol Nasıl Ortaya Çıktı?

PlayStation Tarihi: Konsol Nasıl Ortaya Çıktı?
PlayStation tarihi birçok kişinin ibret alması gereken önemli bir tarihi bizlere sunuyor. Bu konuda ilk konsolun çıkışından söz edeceğiz.
Sony’nin oyun konsolu olan PlayStation, günümüzde PlayStation 5 olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Halen geliştirilmekte olan bu konsol, sunduğu etkili başarısıyla yüksek satış miktarlarına ulaşabiliyor. Konsolun en büyük rakibi Microsoft’un üretmiş olduğu Xbox olmakta. Sony’nin ilk oyun konsolunu üretmiş olduğu anları bilmek gerekiyor. Çünkü bu hikayede girişimciler için ibretlik bir olay yaşanıyor.

PlayStation Tarihi

PlayStation 1 her ne kadar 1994 yılında piyasaya sürülmüş olsa da aslında PlayStation serüveni 1986 yılına dayanıyor. Bu dönemde Sony, Nintendo ile anlaşıp yeni bir oyun konsolu geliştirme projesine başlıyor. Nintendo, Sony’e bir teklif verir ve firmanın CD-ROM sürücüsü geliştirmesini ister. Bu sürücüye “Play Station” ve “SNES-CD” ismi verilir. 1991 yılına kadar geliştirme süreci devam eder ve bu yıl içerisinde CES etkinliği ile birlikte tanıtım yapılması kararı alınır. Nintendo, anlaşmanın detaylarını okur ve Sony’nin konsol üzerinde tam kontrole sahip olduğunu öğrenir. Bu durum ortaklığın bozulmasına yol açar ve etkinlikte yapılacak olan tanıtım iptal edilir.

Sony, ortaklığın bitmesinden sonra Sega ile anlaşmaya karar verir fakat firma bu teklifi kabul etmez. Nintendo ve Sega o dönemde nasıl bir fırsatı kaçırdığından henüz haberdar değildi. Sony, bu projeyi önce çöpe atmayı düşünür fakat sonrasında geliştirme sürecine devam etme kararı alır. Nintendo, geliştirme süreci sebebiyle Sony’e dava açar. Henüz PlayStation 1 çıkmadan önce bu konsolun üretilip piyasaya sunulduğu belirtiliyor fakat bu konuda net bir bilgi yer almıyor.

İlgili: PlayStation 1 Oyunları Web Sayfasında

PlayStation tarihi ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer şey piyasaya sürülmesi. Sony, bir süre sonra “Play Station” olarak yer alan oyun konsolunun ismini “PlayStation” olarak güncelledi. Bununla birlikte SNES kartuş girişini de kaldırdı. Projede bazı düzenlemeler yapıldıktan sonra firma projenin olumsuz etkiler oluşturmaması için isminin PSX olarak adlandırılmasını dahi düşündü fakat sonradan bu karardan vaz geçildi ve konsol PlayStation olarak 1994 yılında piyasaya dağıtılmaya başlandı. PlayStation 1, 100 milyondan fazla satarak büyük bir başarıya imza attı.