Piksel Yoğunluğu Nedir ve Görüntü Kalitesini Etkiler mi?

Piksel Yoğunluğu Nedir ve Görüntü Kalitesini Etkiler mi?
Bilgisayar monitörü, akıllı telefon veya akıllı TV satın alırken, “piksel yoğunluğu” terimini görmüş olmalısınız. İnç başına piksel – pixels-per-inch – (PPI) cinsinden ölçülen piksel yoğunluğu, algılanan görüntü kalitesiyle ilgilidir. Gelin piksel yoğunluğunu yakından inceleyelim. Piksel yoğunluğu nedir ne işe yarar, nasıl hesaplanır ve görüntü kalitesini etkiler mi?

Piksel Yoğunluğu Nedir Ne İşe Yarar?

Piksel yoğunluğu, belirli bir alandaki piksel sayısını doğrudan ifade eder. Piksel yoğunluğu, ekran boyutlarının da inç olarak satılması nedeniyle genellikle inç başına piksel (PPI) olarak ölçülür, ancak bazen santimetre başına piksel – pixels-per-centimeter (PPCM) de kullanılır.

Piksel yoğunluğu ne kadar yüksek olursa, tek tek pikselleri çıplak gözle ayırt etmek o kadar zor olur. Bazı cihazlar diğerlerinden çok daha yüksek piksel yoğunluğuna sahiptir, örneğin iPhone 12’nin piksel yoğunluğu 460 ppi’dir, bu da ekranın her inç karesi için 460 piksel olduğu anlamına gelir.
İphone 12 telefonda ekranı yüzünüze çok yakın tutsanız bile iPhone 12’deki pikselleri ayırt etmek zor veya imkansız olduğundan, TV’deki pikselleri tek tek ayırt etmek çok daha kolaydır. 15inçlik bir monitör kullanırken daha fazla inç olan bir monitöre geçiş yaptığınız da görüntü kalitesini yakalamak için piksel yoğunluğunun da eski cihazınızdan fazla olması gerekir. Ekran boyutu arttıkça piksel yoğunluğunun da fazla olması gerekir. Küçük ekranlarda yüksek piksel yoğunluğunun gereğinden fazla olmasının bir anlamı yoktur.

Piksel Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?

PPI cinsinden piksel yoğunluğunu hesaplamak için iki bilgiye ihtiyacınız vardır: Genişlik ve Yükseklik olarak ekran çözünürlüğüne ve inç cinsinden boyutu bilmeniz gerekir. İlk olarak, yükseklik ve genişliğin karesini alarak, iki sayıyı toplayın ve kare kökünü alarak İnç sayısına bölün.

Piksel Yoğunluğu Formülü

PPI= √h²+w²/inç
Örnek olarak; 3840 x 2160 çözünürlüklü ve 58 inç bir ekranın Piksel yoğunluğunu hesaplayalım.
İlk önce yükseklik ve genişliklerin karesini alıp toplayalım. 3840²=14 745 600,  2160²= 4 665 600. Bu iki sayıyı toplayalım. 14 745 600 + 4 665 600=19 411 200  Bu sayısının kare kökünü alalım. √19 411 200 = 4.405,81. Çıkan sonucu inç sayısına bölelim.  4.405,81/58= 75 Böyle bir özellikteki Tv’nin PPI değeri 75’tir. Yni bir inçlik alanda 75 piksel olduğu anlamına gelir.

Görüş Mesafesi de Önemlidir

Piksel yoğunluğu söz konusu olduğunda, görüş mesafesi büyük bir fark yaratır. 4K televizyon bir akıllı telefondan çok daha düşük piksel yoğunluğuna sahip olsa da, tipik izleme mesafesinde algılanan etkisi aynıdır. Yalnızca piksel yoğunluğu söz konusu olduğunda benzerleri karşılaştırmalısınız.

Piksel Yoğunluğu Görüntü Kalitesini Etkiler mi?

Önemli bir ölçü olmasına rağmen, piksel yoğunluğu görüntü kalitesinin yalnızca bir ölçüsüdür. Diğer önemli faktörler, seçtiğiniz ekran panelinin tipini , kontrast oranını ve en yüksek parlaklık TV kalitesini belirler. Elbette görüntü kalitesini diğer unsurlarla beraber önemli ölçüde etkiler
Ekran özelliklerini dikkate alırken Piksel yoğunluğunun da önemli bir etkisi olduğunu unutmayın. Piksel yoğunluğunda ekran boyutu ve ekrana uzaklık mesafesi bir birlerini dengeleyen unsurlardır. Bir bilgisayar monitöründe monitöre yakın olabilirsiniz ancak TV’de durum farklıdır, genellikle TV’lere daha uzak mesafeden bakılır. Bunlara dikkate alarak piksel yoğunluğu hesaplaması yaparak da seçimlerinizi yapabilirsiniz.