Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Nasıl Çözülür?
Özellikle rekabetçi oyunları oynayan birisi iseniz ping oranının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bilgisayarınız ile oyunların oynandığı sunucular arasında sağlanan paket gönderim ve alınıma ping denir. Peki, Online oyunlarda ping düşürme yöntemleri nelerdir? Yüksek ping sorunu nasıl çözülür?
Online oyunlarda, bilgisayarınızda yaptığınız işlemlerin karşı sunucuya ulaşma hızı oyununuzun gidişatını tamamen değiştirebilir. Sunucular ile arasında gecikme oranı az olan oyuncular sizi alt edebilecekken siz onları alt edemeyebilir ve hatta henüz siz onları görmeden onlar sizi görerek öldürebilirler.
Yüksek ping sorununa çözüm yöntemleri sayesinde internetinizin size verebileceği en iyi ping oranına sahip olabilirsiniz. Bu sayede oyunlarda yeteneklerinizi daha iyi gösterebilme şansını yakalayabilirsiniz.

Ping Nasıl Düşürülür?

Öncelikle belirtmekte fayda var. Ping düşürmek için VPN arama yöntemine hiç giriş yapmayın. VPN servislerini kullandığınız zaman internetiniz oyun sunucusundan önce başka bir sunucuya bağlanıyor ve hali hazırda olan performansının da altına inerek çekilmez dertlere neden oluyor.
Peki, Ping nasıl düşürülür? Yüksek ping sorununa çözümler nelerdir?

1 – İnternete Bağlı Olan Cihazların Bağlantılarını Kesin

Belki çok klasik olacaktır ancak Online oyun severlerin birçoğu bu detaydan bir haber. Kullanmadığınız cihazlardan internet bağlantınızı almanızda fayda var. Cihazlar her ne kadar kullanılmıyor olsa da ağınızı meşgul ederek gecikmelere neden olacaktır.
Özellikle mobil cihazlar arka planda yaptığı veri eşitleme işlemleri yüzünden ping oranını doğrudan etkilemekte. Kullanmadığınız Telefon, Tablet ve hatta Televizyon gibi cihazların internet bağlantılarını keserek işe başlayın.

2 – Kablolu İnternet Bağlantısı Sağlayın

Modeminiz ile bilgisayarınız arasında yapacağınız bağlantının kablolu olması her zaman daha avantajlı olacaktır. Direkt olarak sisteminize bağlanacak olan internet sayesinde yüksek ping sorununa çözüm bulabilir kablosuz şekilde bağlananlardan öncelikli konumda yer alabilirsiniz.
Önceliği size atayacak olan modeminiz ile sisteminiz arasındaki gecikme en aza inecektir. Bunun yanı sıra etrafta bulunan sinyal kalabalığından da kurtularak gereksiz sinyal karmaşasını engelleyecek yanlış paket gönderimi gibi sorunlardan da uzak kalacaksınız.

3 – Yanlış Oyun Sunucusunda Yer Alıyor Olabilirsiniz

Ping sorunu her zaman internetinizden kaynaklı olmayabilir. Özellikle sunucu seçimi yapmanıza izin veren oyunlarda yaşayabileceğiniz bu sorun direkt olarak yüksek ping sorunu olmasına neden olacaktır.
Oyunlarda sunucuları kendi ülkenize, yaşadığınız yerlere daha yakın seçmeye çalışın. Bu duruma örnek vermek gerekirse Valorant oyuncularının Türkiye’de olan sunucularda düşük ping alırken Yurt dışında bulunan sunucularda oynarken oldukça yüksek ping değerlerini almasını örnek verebiliriz.

İlgili: Ağı Test Etmek İçin Ping Komutu Nasıl Kullanılır?

4 – Arka Planda Bulunan Uygulamaları Kontrol Edin

Yüksek ping sorunu gereksiz cihaz bağlantısından oluşur demiştik. Peki, sadece sizin sisteminiz bağlıyken bu sorun yaşanıyorsa ne yapmanız gerekir.
Bilgisayarınızda bulunan ve arka planda çalışarak internetinizi ciddi anlamda sömüren programlar nedeni ile Yüksek ping sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Söz konusu internet harcayan uygulamaları görmek ve onları kapatmak için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle;

  • Görev yöneticisini çalıştırın.
  • Diğer Ayrıntılar” seçeneğine tıklayın.
  • İşlemler sekmesine geçiş sağlayın.

İlgili: Windows’da Arka Plan Çalışan Programlar Nasıl Kapatılır?

Tüm bunlardan sonra sağ tarafta bulunan “ağ” sütunundan internetinizi harcayan uygulamaları görebilirsiniz. Onları sonlandırabilir veya “Başlangıç” sekmesine geçerek bilgisayarınızı ilk açtığınız zamanlarda çalışmalarını engelleyebilirsiniz.

5 – İnternet Bağlantınızın Önbelleğini Temizleyin

Çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından bilinmeyen ve hatta pek çok sorunu çözen bir yöntem de internet bağlantısı önbelleğini temizlemektir. Söz konusu temizleme sonrasında online oyunlarda yüksek ping sorunu konusunda çözümler sağlamanız oldukça olası.

  • Windows + R ile çalıştır sekmesini açın.
  • CMD yazın ve “Enter” tuşuna tıklayın.
  • Karşınıza gelecek olan siyah ekrana sırası ile bu komutları yazın;
  • ipconfig /release
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /renew

Söz konusu işlemleri yaparken internet bağlantınız kesilecektir, bu konuda endişelenmeden adımları tek tek uygulayın. Önbelleğinizi temizledikten sonra CMD ekranını kapatarak oyuna giriş yapıp fark olup olmadığını test edebilirsiniz.

Doğru İnternet Servisini Kullanmıyor Olabilirsiniz

İnternet servisiniz alacağınız Ping oranını direkt olarak etkiliyor. Öyle ki kullandığınız internet paketini değiştirdiğiniz anda Ping sorununuzun çözüldüğünü görebilirsiniz.
Genellikle giriş seviyesi paketlerde düşük ping oranları sunulamıyor. İnternet indirme ve yükleme hızlarının etkisinin yanı sıra yaşadığınız alanda bulunan internet ağının yoğun kullanımı da yüksek ping oranına neden olabilmekte.
Ping sorunu yaşamamak için internet servisi değiştireceğiniz zaman internet sağlayıcıları ile görüşerek verebilecekleri en düşük ping oranını öğrenmenizde fayda var.