Microsoft Tarihi: Kuruluş ve Gelişme Süreci

Microsoft Tarihi: Kuruluş ve Gelişme Süreci
Microsoft tarihi pek çok kişinin merak ettiği bir konu olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu konuda Microsoft’un yaşadığı önemli olaylara değineceğiz. Microsoft, 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan bir teknoloji şirketi. Washington’da kurulan Microsoft, günümüzde dünya çapında hizmet sunuyor. Şirketin kurucu ortakları Bill Gates ve Paul Allen. Firma, 2022 yılında 143 milyar dolar gelir elde ederken bu gelirlerin 44.3 milyar doları net gelir olarak açıklandı. Öz kaynak ise 300 milyar dolar olarak yer alıyor.

Microsoft Tarihi: Kuruluş ve Gelişme Süreci

Microsoft, 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulduğunda henüz bir ofis binası dahi bulunmuyordu. İlk olarak garajda hizmet sunmaya başlayan şirket, o dönemde çeşitli yazılımlar geliştirerek kendini büyütmeye çalıştı. Firma zamanla o kadar popüler oldu ki geliştirilen bazı yazılımların korsanı çıkmıştı. Bu konuda Bill Gates, bazı uyarılar da yapmıştı. Bir süre sonra Microsoft, IBM ile ortak olma kararı alır. Bu durum firmanın ciddi anlamda büyümesine yol açacak bir olay. Çünkü Microsoft’un işletim sistemi geliştirme serüveni burada başlar.

IBM ile anlaşma yapan Microsoft, IBM’in bilgisayarlarında kendi işletim sistemini yaymak için hemen çalışmalar yapar. Sorun, henüz Microsoft’un bir işletim sistemi geliştirmemiş olmasıydı. Hemen bir firmadan DOS tabanlı işletim sistemi alan Microsoft, işletim sisteminin ismini MS-DOS olarak belirler. Sonrasında ise bu işletim sistemi IBM kişisel bilgisayarlarında kullanılır. Bununla birlikte ilk işletim sistemi ortaya çıkar.
Microsoft tarihi bu dönemden sonra hızla ivme kazanır. MS-DOS işletim sisteminden sonra 80’li yıllarda Windows işletim sistemi ortaya çıkar. 90’lı yıllarda masaüstüne kavuşan Windows işletim sistemi, 2000’li yıllardan sonra daha da gelişir ve en yüksek pazar payına sahip olur.
Microsoft, işletim sisteminin yanı sıra oyunlar da üreten bir firma. Örneğin Microsoft Flight Simulator ve Age of Empires serisi bu firma tarafından geliştirildi. Bunun yanı sıra Xbox oyun konsolu da Microsoft’a ait. Son zamanlarda oyun sektörüne ağırlık veren Microsoft, pek çok oyun stüdyosunu da satın almış durumda. Microsoft günümüzde dünyanın  en fazla kullanılan işletim sistemidir diyebiliriz.