Meteoroloji Balonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Meteoroloji Balonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Meteoroloji balonu, ilk olarak 1930 yılında bulunmuş ve o dönemden bu yana kullanılmaya başlanmıştır. Rus bilim insanı “Moltchanov” tarafından bulunan bu balonlar hava durumu tahmini yapabilmek için kullanılır.
Dünya genelinde oldukça popüler olan ve hemen hemen bütün ülkeler tarafından kullanılan meteoroloji balonları genellikle hidrojen, helyum ve doğal gaz ile şişirilmektedir. Peki, temel olarak meteoroloji balonu nedir, ne işe yarar, fiyatı ne kadardır?  Dilerseniz, oldukça merak konusu olan bu soruların yanıtlarını gelin en ince ayrıntısına kadar birlikte inceleyelim.

Meteoroloji Balonu Nedir?

Meteoroloji balonu, anlık olarak hava durumunu takip eden ve sinyaller vasıtasıyla elde ettiği verileri tahmin merkezlerine gönderen özel bir alettir. 1930 Yılından beri düzenli olarak kullanılan bu özel alet sayesinde bölgenin anlık hava durumu raporuna ulaşılabilmekte ve var olan veriler sayesinde de yeni tahminler yapılabilir.

Meteoroloji Balonu Ne İşe Yarar?

Meteoroloji balonu ile ilgili aşağıda bulunan araştırmalar kolaylıkla yapılabilmekte ve anlık hava durumu tahmini gerçekleştirilebilir. İşte, tüm yönleriyle meteoroloji balonları…

  • Meteoroloji balonları sayesinde anlık olarak rüzgâr ölçümü yapılabilir.
  • Rüzgâr hızı ve yönünün yanı sıra bölgenin sıcaklığı, nemi ve basınç değerleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkündür.
  • Tüm bunların yanı sıra, bu balonlar vasıtasıyla anlık hava durumu değerlendirmesi ve tahmini yapılabilir.

Meteoroloji Balonu Ne Kadar Yükselir?

Anlık hava durumu ile ilgili bilgiler alabilmek için gökyüzüne yollanan meteoroloji balonları, ortalama 35 kilometre yüksekliğe kadar çıkabilir. Oldukça yükseğe çıkan bu balonlar, aynı zamanda elde ettikleri meteorolojik verileri de sinyal vasıtasıyla tahmin merkezlerine iletmektedir.

Meteoroloji Balonları Gece Uçar Mı?

Meteoroloji balonları, üzerinde yer alan ışıklandırma sistemi sayesinde gece saatlerinde de güvenli uçuşlar yapabilmekte ve anlık olarak hava değerlerini ölçebilmektedir. Aynı zamanda söz konusu balonların hem gündüz hem de gece uçuşu yaptığı da bilinir.

Meteoroloji Balonlarının Ağırlığı Ne Kadardır?

Meteoroloji balonlarının ağırlığı çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat, genellikle bu balonların ağırlığı 600 gram ile 1500 gram arasındadır. Ayrıca, anlık veri takibi yapabilen bu balonlar 35 kilometre yüksekliğe kadar da çıkabilir.

Meteoroloji Balonlarının Ortalama Satış Fiyatları Ne Kadardır?

Meteoroloji balonu fiyatı ile oldukça dikkat çeken ürünlerden biridir. Online alışveriş sitelerinde de satılan ve kolaylıkla bulunabilen bu ürünün ortalama fiyatı ise 350 TL ile 3000 TL arasındadır.