Kuş Kafesi Modelleri, Özellikleri

Kuş Kafesi Modelleri, Özellikleri

Evde kuş beslemek isteyenlerin ihtiyaç duyacağı temel ürünlerden olan kuş kafesi, farklı modellere sahiptir. Kuşların rahat etmesi için modeli oldukça önemli olan kuş kafesleri, kuş cinsine göre değişen nitelikler taşır.

Kuş Kafesi Modellerini Tanıyın

Muhabbet kuşu, kanarya ve bülbül gibi küçük kuş cinsleri için tek haneli ve çift haneli kafes çeşitleri papağan gibi büyük kuş cinslerinin kafeslerine göre daha küçük yapıdadır. Muhabbet kuşu gibi kuş cinsleri için üretilen kafeslerde yemlik, su kabı, salıncak, tünek gibi muhabbet kuşu kafesi içinde gerekli olan yardımcı malzemeler bulunur. Üst kısmı ince telli olan kafeslerin taban kısımları ise kenarlardan mandallı veya çekmeceli tasarıma sahiptir. Çekmeceli tasarımı ile kolay temizlenen kafesleri iki kapılı veya tek kapılı ürünler olarak Best Cage, Hagen Vision, Dayang gibi markalardan inceleyebilirsiniz. Birden fazla kuş besleyenler için uygun olan iki haneli kafesler ise içten geçişli kafes modelleri olarak tanınır. Kuşlara daha özgür bir alan sunan iki haneli geniş kafes fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Papağan Kafeslerinin Özellikleri

Papağan cinsine göre seçilmesi tavsiye edilen papağan kafesleri, muhabbet kuşu kafeslerine oranla daha büyüktür. Papağanın içinde rahatça hareket etmesi için yeterli genişliğe sahip olması gereken kafeslerde yemlik, suluk, salıncak, tünek gibi standart parçalar bulunur. Standart özellikleri ile birlikte markasına göre farklı özellikler ile donatılan kafesleri Fit Fly, Best Cage, Fop Soraya, HQ gibi markalardan inceleyebilirsiniz. Silindir, dikdörtgen veya kare biçimindeki kafeslerden kuşunuzun boyuna uygun olanı seçebilir, kuş kafesi fiyatları hakkında fikir edinebilirsiniz.

Çok Katlı Kafesler ve Ayaklı Kafesler

Evde çok sayıda kuş besleyenler ve pet shop sahiplerinin kullandığı çok katlı kafesler; iki, üç veya dört katlıdır. Ebatları birbirinden farklı olup farklı cins kuşlar için uygun olan ayaklı kafeslere suluk, yemlik gibi gerekli ekipmanlar kolayca takılabilir. İki katlı kafesler ev için uygun bir kullanım sunarken üç dört katlı kafesler profesyonel kullanıma hitap eder. Ayaklı kafesler ise papağan kafesi olarak kullanılan fonksiyonel özelliklerle donatılmış kafeslerdir. Sehpalı kafes olarak da geçen ayaklı kafesler, modeline göre tekerlekli ve tekerleksiz ürünler olarak değişir. Şık bir tasarıma sahip olan sehpalı kafesler işlevsel rafları, dış kısımda kuş tüneği gibi özellikleri ile diğer modellerden ayrılarak papağanınıza daha geniş bir alan sağlar.

5 Adımda Doğru Kafes Seçimi

  • Kafesin konumuna karar verin. Yerleştireceğiniz alana göre kafes seçmek gerekir.
  • Kuşun büyüklüğüne küçük, orta ve büyük kafes tiplerini inceleyin.
  • Kafesin tel aralığına dikkat edin. Küçük kuşlar için büyük aralıklı tellere sahip kafesler uygun bir kullanım sunmazken büyük kuşlar için sık aralıklı kafesler uygun olmayacaktır.
  • Kuşlarınızın sağlığı açısından en uygun malzemeden üretilen kafesi belirleyin. Sert gagalı kuşlar için kuşların kemiremeyeceği maddelerden üretilen ürünler uygun olacaktır.
  • Kafes tellerinin yatay olması kuşların daha rahat etmesine olanak tanıyacağından yatay telli kafeslere öncelik verin.

Kuş Kafesi Alırken Dikkat Edilecek Püf Noktalar

  • Kuş kafesini kuş cinsine göre seçmek gerekir.
  • Kafes alırken kuş sayısını ve kuşun büyüklüğünü göre hareket edilmelidir.
  • Kafes yemlik, suluk veya kuş salıncağı asılmaya elverişli olmalıdır.
  • Kafesi tavana asacaksanız asma kulpu bulunmalıdır.