Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Kripto para’nın anlamı, takas aşamasında kullanıma uygun, tamamen dijital ve sanal olan para birimini ifade eder. Kripto para, şifrelenmiş ve dijital olma niteliğine sahip ve geleceğin para birimi olarak adlandırılan maddi karşılıktır. Diğer bir ifade ile yatırım işlemlerinde takas işlemlerini doğrulamak için kullanılan gerçek hayatta karşılığı olmayan sanal para birimidir. İlk kripto para birimi bitcoin olsa da yine yüzlerce kripto para birimi vardır bunlardan bir iki tane örnek vermek gerekirse Ethereum, Ripple yine tanınmış kripto paralar arasındadır.

İlk Kripto Para Çeşidi

İlk kripto para türü, Bitcoin olarak bilinir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto kod ismi ile piyasada adından söz ettiren bir kişi tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasalarda kullanımı sunulan Bitcoin, uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşım modellerine benzer bir tasarım üzerinden sanal para birimi olarak, piyasalarda kullanılır.

Kripto Para Güvenilir Mi?

Kripto para güvenilirliği hakkında detaylar şöyledir:

  • Kripto paralar için en yüksek riski teşkil eden konular sanal saldırılar ve hack’lenme riskleridir.
  • Kripto para ile işlemler ağ içerisinde verilen yatırımcı onayları ile sağlanır. Bu duruma bağlı olarak bir yatırımcının bilgilerini bilmeden, o kişinin kripto para birimlerini kullanılması mümkün değildir. Yöntem kripto paranın güvenilirliğini ne kadar yükseltse de hack’lenme riskleri hala devam eder.

Kripto Para Birimleri Yasal Mı?

Kripto para birimlerinin yasallığı hakkında bilgiler şöyledir:

  • Kripto para birimi, Afganistan, Pakistan, Cezayir, Bolivya Ekvador, Endonezya, Mısır, Ürdün ve Kolombiya ’da yasal değildir. Bu ülkelerde kripto paranın yatırım işlemlerinde kullanılmasına kısıtlama getirilmiştir.
  • Bu ülkelerin dışında kalan alanlarda kripto para ile işlem yapmak yasaldır. Türkiye kripto para kullanımı konusunda her hangi bir kısıtlama uygulamaz.
  • Bu detaylardan anlaşıldığı gibi kripto paranın yasal olup olmadığı ülkelerin vermiş olduğu kısıtlama kararlarına bağlı olarak belirlenir.

Kripto paranın yasal olmadığı ülkelerde bu para ile yatırım işlemlerinin yapılması ve kripto paranın kullanılması halinde cezai işlemler uygulanır.

Kripto Para Birimlerinin Avantajları Nelerdir?

Kripto paraların fırsatları şöyledir:

  • Gerçek para birimi olmaması nedeniyle ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenmez ve ülkelerin yaşadığı krizlere göre şekil almaz.
  • Hiçbir merkez bankasına bağlı olmayan bir para birimidir. Bu yönüyle yeni kriz kararlarından etkilenmez.
  • Bitcoin ve kripto para bir kişi tarafından üretilme olanağı bulunan sanal para birimidir. Üretiminin yapılması suç teşkil etmemekle birlikte, madenci adı verilen kişiler kripto para üreterek piyasaya sunarlar.