IT Nedir? IT Alt Dalları Nelerdir? IT’nin Açılımı Nedir?

IT Nedir? IT Alt Dalları Nelerdir? IT’nin Açılımı Nedir?
Merhaba, sizlere bu makalede IT nedir? IT’nin alt dalları nelerdir? IT’nin açılımı nedir? Hangi meslek grupları bu alanda çalışır? IT alanında çalışacakların sahip olması gereken özellikler neler? Sorularına yanıt vereceğiz.

IT Nedir?

IT, temel olarak bilişim alanında veri işleme-depolama işlemlerini gerçekleştirmemizi sağlayan bilişim alanıdır. Bilgi ve iletişim alanlarının alt dalı olarak literatürde yer alır. Terim anlam olarak bilişim sistemleri ve bilgisayar ağları (netwok) ile eş anlamlıdır.

IT’nin Açılımı Nedir?

IT’nin açılımı: “Information Technology” dir. Türkçe açılımı ise: “Bilgi Teknolojileri” dir.

IT’nin Alt Dalları Nedir?

IT; veri depolama, veri işleme, veri iletme ve veri alma gibi alt dallara ayrılır.
Veri Depolama: Veri depolama işlemi eski dönemlerde, yani IT kavramının yeni çıktığı dönemlerde kağıt bantlar ile sağlanıyordu. Şimdi ise veritabanları, cloud sistemler gibi internet ağlarında ve serverlarda sanal dosya olarak depo edilmektedir.
Veri İşleme: Genellikle veri madenciliği gibi alanlarda kullanılır. Adından anlaşılacağı üzere “verileri işlemek” için kullanılır. Daha açık olursa verileri depo edildiği yerden kullanıcı arayüzüne iletmeden önce veri kontrolünün sağlandığı ve iletim için hazırlandığı alandır.
Veri İletme: Veri iletme, SQL gibi veritabanı yönetim sistemlerinin yazılım dili ve veritabanı yönetim sistemleri aracılığı (örn. MySql) ile veritabanına veya cloud (bulut) sunucularına iletme işlemini gerçekleşitren alana verilen isimdir. Aynı zamanda telekomünikasyon şirketlerinin de evimize router, fiber vb. Aracılığı ile sağladığı internet de bu alana örnek gösterilebilir.
Veri Alma:  Veri alma, yine SQL gibi yazılım dilleri ve MySql gibi servisler aracılığı ile depo edilen veriyi çekme işlemini gerçekleştiren alana verilen isimdir.

Kimler IT Alanında Çalışır?

IT alanında, yazılım mühendisleri, bilgisayar mühendisleri, bilişim sistemleri yöneticileri, bilgi teknolojileri danışmanları çalışır ve nadir de olsa elektrik mühendisleri görev alır.

IT Alanında Çalışanların Sahip Olması Gereken Nitelikler

IT alanında çalışan bireyler aslına bakacak olursak yazılım ve bilgisayar mühendisleri ile aynı nitelikte yani, problem çözme kabiliyeti yüksek, analitik zekaya sahip de diyebiliriz, problem anında efektif ve hızlı çözümler üretebilen, daima öğrenime açık ve teknoloji haberlerini yakından takip eden bireyler olması beklenir. Ayrıca şirket refahını ve şirket kalitesini arttırmayı da ilke edinmiş bireyler olması beklenir.

IT’nin Ortaya Çıkma Nedeni

IT sektörünün temelini, veri depolama konusunda eksiklikler yaşanması ve sistemlerin yavaş çalışması gibi problemler sebebiyle ortaya çıktığı bilinmektedir ve temellerinin elektrik mühendisleri tarafından atıldığı bilinir. Daha sonra ise yazılım ve bilgisayar mühendisleri tarafından geliştirilmiştir ve  şu anki halini almıştır.
Bu makalede sizlere IT alanı hakkında edindiğim bilgileri akılda kalıcı bir şekilde sizlere aktarmayı amaç edindim. Umarım yararlı olmuştur, okuduğunuz için teşekkür ederim.