İnternet İndirme Hızınızı Artırma Yöntemleri

İnternet İndirme Hızınızı Artırma Yöntemleri
Arka planda uygulamaları kullanmak, bant genişliğinizin önemli bir bölümünü kaplayabilir. Video akışı hizmetleri özellikle yoğun bant genişliği kullanıcılarıdır, bu nedenle indirme hızını artırmak için bu uygulamaları geçici olarak devre dışı bırakmalısınız. Aynı anda birden fazla dosya indirmeye çalışmak, cihaz uyumluluğu nedeniyle başarısız olabilir. Bunun yerine, her seferinde bir dosya indirin. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak da indirme hızınızı artırabilir. Ancak internet hızınızı arttırmanın en önemli yöntemi VPN veya tarifeli bağlantınızı devre dışı bırakmaktır.

Uygulamaları devre dışı bırak

İnternet indirme hızınızı artırmak için sürekli bant genişliğinizi kullanan uygulamaları kapatmanız gerekir. Birçok uygulama, özellikle video akışı hizmetleri çok fazla veri kullanır. İndirirken bu uygulamaları devre dışı bırakmanız veya en azından bant genişliğinizden tasarruf etmek için kapatmanız önerilir. Bant genişliği kullanımınızı sınırlamada sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızı da yeniden başlatabilirsiniz. İndirme hızınızı hızlandırmanın bir başka yolu da Google Public DNS gibi bir DNS sunucusu kurmaktır.
Hangi uygulamaların bant genişliğinizi çok tükettiğini öğrenmek için;

  • Görev Yöneticisi‘ni açın
  • Performans’a tıklayın.
  • Mevcut veri kullanımınızı görebileceğiniz bir pencere açmak için “Kaynak İzleyiciyi Aç” üzerine tıklayın.
  • Bant genişliğinizin çoğunu kullanan programları bulun ve devre dışı bırakın.

Birkaç uygulamayı devre dışı bırakıp yeniden başlatarak bunu test edebilirsiniz. Çoğu zaman, bu programlar, daha düşük indirme hızlarının arkasındaki suçlulardır.

Ölçülü bağlantıyı devre dışı bırak

İnternet indirmelerinizi hızlandırmak istiyorsanız, tarifeli bağlantınızı devre dışı bırakmak iyi bir ilk adımdır. Ölçülü bağlantılar, her ay kullanabileceğiniz verileri sınırlayarak internet indirme hızınızı sınırlar. Ölçülü bağlantınızı devre dışı bırakmak, indirme hızınızı önemli ölçüde artıracaktır.
İlk olarak, veri kullanımınızı kontrol edebilirsiniz. Düşükse, ağ kaynaklarınızı kullanan arka plan uygulamalarını devre dışı bırakın. Daha sonra artan hızı test edebilirsiniz. Alternatif olarak, bilgisayarınızı yeniden başlatabilir ve farklı bir bağlantı deneyebilirsiniz. Sonunda, sorunun hizmetin kendisinde değil, bant genişliğinde olduğunu göreceksiniz. Bu adımı geçemezseniz, ek veriler için ödeme yapmanız gerekebilir.

VPN’i devre dışı bırak

Düşük indirme hızlarıyla mücadele ediyorsanız, çözüm VPN’yi devre dışı bırakmak olabilir. VPN’ler bağlantınızın bir kısmını kullanır, bu nedenle indirme hızınızı yavaşlatabilir. Bunları devre dışı bırakmak internet indirme hızınızı artıracaktır. İndirme hızında hâlâ önemli bir gelişme görmüyorsanız, gereksiz uygulamaları veya çevrimdışı uygulamaları kapatmayı deneyin. VPN’yi devre dışı bırakmak, genel bağlantı hızınızı artırmanıza da yardımcı olabilir.
Bazı İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler) trafiği keserek veri paketlerinin hızını sınırlar. Bu önlemler, sunuculardaki yükü azaltmak için alınır, böylece videolar gibi popüler veri paketlerini yavaşlatabilirler. Northeastern Üniversitesi ve Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar, ISS’lerin genellikle internet hızını azalttığını buldu. Bununla birlikte, en iyi VPN hizmetleri, ISS’lerin veri paketlerine bakmasını engelleyerek bant genişliği kısıtlamasını aşabilir ve bu şekilde indirme hızınızı azaltabilirler.

Sistemi yeniden başlat

İnternet indirme hızınızı artırmanın basit bir püf noktası, bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak, arka planda çalışan uygulamalardan veya çok fazla açık tarayıcıdan kaynaklanan sorunları çözecektir. İnternet bağlantı hızı saniyede gigabayt olarak ölçülür ve ne kadar çok veri aktarırsanız sisteminiz o kadar hızlı olur. Sisteminizin ne kadar veriyi işleyebileceğini görmek için bir hız testi de yapabilirsiniz. İndirme hızında önemli bir düşüş fark ederseniz, bilgisayarınızı yeniden başlatmak ortalama hızı geri yükleyecektir.
İnternet bağlantınızı hızlandırmanın başka bir yolu da aşırı miktarda bant genişliği kullanan programları devre dışı bırakmaktır. Bunu yapmanın bir yolu,Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır komut satırına “resmon” kelimesini girmektir. Bu araç, sisteminizin kullandığı toplam bant genişliğini görüntüler ve en fazla bant genişliğini kullanan gereksiz programları kapatabilirsiniz. Bu işlem internet bağlantınızın hızını 3 kata kadar artıracaktır.