Hangi cilt tipine sahipsiniz?

Hangi cilt tipine sahipsiniz?

Hangi cilt tipine sahipsiniz? Kaç tane cilt tipi vardır? Ve nelerdir? Hangi özelliklere sahiptir? Gelin hep birlikte bakalım.

Doğru bir cilt bakımı temelinde olmazsa olmaz olan şey, cildimizi iyi tanımaktır. Cilt tipimize ait özellikleri çok iyi bilirsek buna uygun ürünler kullanabilir, bakımına dikkat edebiliriz. Peki siz hangi cilt tipine sahipsiniz? Kaç tane cilt tipi vardır? Ve nelerdir? Hangi özelliklere sahiptir? Gelin hep birlikte bakalım.

Hangi cilt tipine sahipsiniz? Bakımınız nasıl olmalı?

Cilt tipini bilmek, mükemmel bir bakım için bize gerekli olan şartları verir. Şimdi sizlerle hangi cilt tipine sahip olduğunuz konusunda konuşalım.

Normal cilt tipi

Normal cilt tipine sahip olan kişilerin, cilt gözenekleri kapalı, yüzü lekesiz ve problemsizdir. Hafif bir cilt bakımıyla doğal güzelliğinizi koruyabilirsiniz. Eğer bu cilt tipine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız normal alkol oranına sahip bir tonik kullanabilirsiniz. Süt tipi temizleyiciler tercih edilebileceği gibi hafif bir nemlendirici kullanmak size fayda sağlayacaktır.

Karma cilt tipi

Karma cilt tipine sahip yüzlerde burun, alın ve çene bölgesi yağlıdır. Bu yüzde T şeklinde bir yağlanma söz konusudur. Yağlı olan bölgelerde siyah nokta, açık gözenek ve yağ butonları görebilirsiniz. Bu tip cilde sahip iseniz yanaklarınızdaki gözenekler kapalı olacaktır. Düşük alkollü tonikler ve süt tipi temizleyiciler kullanabilirsiniz. Cildin durumuna göre nemlendiriciler tercih etmeli aynı zamanda gerekiyorsa göz çevresi kremini de tercih etmelisiniz.

Kuru cilt tipi

Bu cilt tipine sahipseniz gözenekleriniz kapalı ve ufaktır. Az derecede yağ salgıladığından cilt görünümü normalin de altında olacak şekilde mattır. Pul pul kalkmalar meydana geleceği gibi ince bir üst deri özelliğine sahiptir. Cilt yapısı gergindir ve çabuk kırışma özelliği gösterir. Kuru cilt tipine sahip iseniz mutlaka alkolsüz tonik, yağlı nemlendiriciler kullanmalısınız. Süt tipi temizleyiciler, yoğun besleyici gece nemlendiricileri, göz çevresi kremi ve nemli maske türlerini tercih etmelisiniz.

Yağlı cilt tipi

Yağlı cilt tipine sahip iseniz cildiniz oldukça parlak ve yağlı bir görünüme sahiptir. Gözenekleriniz geniş ve içi çoğunlukla dolu olabilir. Siyah nokta ve sivilceye yatkın bir cilt tipidir. Bu cilt tipi için çok dikkatli bir günlük temizlik yapmak gerekir. Alkollü tonik kullanabilir, jel tipi temizleyicilere başvurabilirsiniz. Su içeriği bulunan bir nemlendirici ve temizleyip sıkılaşmasını sağlayan maskeler kullanabilirsiniz.