Hamilelerin Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri

Hamilelerin Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri

Hamilelik her bakımdan özel bir dönemdir. Hem anne adayları hem de bebekler için oldukça kritik bir süreçtir. Bu süreç zarfında hamile çalışanlar için iş kanununda çalışma süreleri hakkında özel durumlar bulunmaktadır. Bu yazımızda hamilelerin çalışma saatleri konusunda detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Hamilelerin Çalışma Saatleri 2018

Hamilelerin çalışma şartları ile ilgili olan yönetmelikte son yapılan değişiklikler ile hamilelerin çalışma hayatlarını kolaylaştırmak adına çok sayıda yenilik eklenmiştir. Yasaca daha fazla kadının iş dünyasında olabilmesi adına anne adaylarına özel durumlar söz konusudur.
Hamile olan kadınlar bu durumlarını almış oldukları rapor doğrultusunda işverene iletmeleri halinde doğum yapana kadar gece işlerinde çalıştırılamazlar. Hatta doğum yapmasının ardından da 1 sene boyunca gece işi yaptırılması yasaktır. Hamile ve emziren kadınlar için günlük çalışma saati 7.5 saat olarak belirtilmiştir. Bu 7.5 saat dışında anne adayları doktor kontrolleri için sınırsız izin hakkına da sahiptirler. Bu tedavi ve kontroller ne kadar sürüyorsa anne adayı o kadar ücreti izin kullanmaktadır. Ayrıca hamile ya da değil bir işçi haftalık en fazla 45 saat çalıştırılabilir. Bunun dışında son yapılan yasa değişikliği ile beraber haftada bir gün izin hakkı kaldırılmış bulunuyor.
Ayrıca iş kanunu içinde detaylıca belirtilmiş olan hamilelerin sahip olmuş oldukları haklar da aşağıda detaylı olarak verilmiştir.

  • İşe almada ya da işine son vermede hamilelik kaynaklı bir ayrımcılık yapılamaz.
  • Kadın işçiler doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta çalıştırılmamaları esastır. Ancak işçi talep eder ve sağlık durumu elverişli olursa doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir.
  • Kadın işçiler gebe olduklarını belgelendirmelerinin ardından gece işlerinde çalıştırılmaya zorlanamazlar.
  • Gece işçiler günde en fazla 7.5 saat çalıştırılabilirler.
  • Gebe işçilere gebelik süresi zarfında, kontrolleri için ücreti izin verilir.

Hamilelerin çalışma saatleri konusunda işverenler sık sık sorun çıkartabilmektedir. Öncelikle hamilelik bir haklı fesih sebebi değildir. Yani işvereniniz sizi sadece hamile olduğunuzu gerekçe göstererek işten çıkartamaz. Ayrıca iş sözleşmesinde “hamile kalmayacağım” gibi çeşitli maddeler imzalatıldığı da bilinmektedir. Bu gibi durumlarda doğrudan şikayetinizi ALO 170 sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Hamilelerin, gebelerin çalışma saatleri, mesai saatleri hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.