Güvenlik Kamerası İzleme ve Yüz Tanıma Sistemleri

Güvenlik Kamerası İzleme ve Yüz Tanıma Sistemleri
Yaşam alanlarında güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan elektronik güvenlik sistemleri özellikle ev ve iş yerleri için tercih edilir. Bu sistemler kendi içerisinde çeşitlere ayrılmakta olup güvenlik kamerası izleme ve yüz tanıma sistemi yaygın olarak kullanılır. Yüz tanıma sistemlerinde ilgili kişinin yüz bilgileri incelenir ve kimliği doğrulanır. Biyometrik güvenliğin bir kategorisi olan bu yöntem fotoğraf ya da gerçek zamanlı fark etmeksizin her türlü uygulanabilir.
Güvenlik kamerası izleme ise etrafta olan biten her şeyi kayıt altına almayı sağlar. Bölgedeki güvenliği artıran bu uygulama hırsızlığa karşı da caydırıcı etkiye sahiptir. İstenilen performansın alınabilmesi için elektronik güvenlik çözümlerinin kaliteli ve güvenilir markalardan tercih edilmesi gerekir.

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Günlük yaşamda pek çok insan yüz tanıma teknolojisine aşina olup ev ve işyerlerinin haricinde akıllı telefonlarda da bu sistemi kullanır. Kameranın önüne geçen insanların yüzlerini işleyen yüz tanıma sistemi ileri teknoloji ile çalışır. İlk aşamada yüz algılanır ve bu esnada kişi yan profilden ya da karşıdan görüntülenebilir. İkinci aşamada ise yüz analizi yapılır. Yüzün geometrisi okunur, göz çukurlarının derinliği, gözler arası mesafe, çeneye olan uzaklık, dudakların ve elmacık kemiklerinin şekli, çene hatları incelenir. Burada asıl hedef yüzdeki belirgin ve ayırt edici noktaları bulmaktır. Analizin ardından görüntüyü çevirme ve eşleştirme aşamaları gelir. Yüze ait özellikler dijital veriye çevrilir. Her insanın kendine ait bir yüz izi vardır. Bu veriler telefon kilidinin açılması, kanunların uygulaması, havaalanları ve sınır denetimi, kayıp kişilerin bulunması, bankacılık gibi alanlarda kullanılır.

Güvenlik Kamerası Kayıt İzleme

Büyük ve küçük ölçekli işletmeler, kamu kurum ve kuruluşları, stadyumlar, alışveriş merkezleri, ofisler, evler, park ve bahçeler, otoparklar güvenlik kamerası kayıt izleme sistemlerinin yaygın kullanıldığı alanlar arasında yer alır. İç mekan ve dış mekanlar için ayrı sistemler kullanılmakta olup kameraların ihtiyaca uygun seçilmesi gerekir. Gece görüşüne sahip, hareket edebilen, zoom yapabilen, kablosuz, hareket edebilen kameralar tercih edilebilir. Güvenlik kamerası izleme sistemlerinde alınan görüntüler kaydedilmekte ve istenilen zamanda izlenmektedir. Bu tür özelliklere sahip olabilmek için Sensormatic en uygun çözümleri sunacaktır.