Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet herkes için gereken altın bir bileziktir, bundan dolayı herkes hemen hemen 18 yaşına bastığı zaman ehliyet için başvurusunda bulunur. 2016 yılına girdiğimiz vakit ehliyet alma işlemlerinde bir çok değişiklik söz konusu oldu, ilk etapta ücrette değişiklik yapılırken bunun haricinde randevu işlemine bir düzen getirildi. Yeni düzene göre artık ehliyet için ilk başvuruda gereken eğitimler alındıktan sonra sınavlarda başarılı olan her aday internet üzerinden ehliyet için randevu alıp ehliyet kimliğine sahip olabilmektedir. Peki bu kadar düzene rağmen halen birşeyler eksik mi? Tabi ki herşeyi noksansız olmasını beklemeyin, ilk ehliyetiniz için internet üzerinden randevu alırken yanlış aldığınız vakit artık tekrardan randevu alma şansınız yok bunun için ilk randevu alırken dikkat etmeniz gerekenleri tek tek açıklayacağım. Ehliyet için randevu nasıl alınır?
Ehliyet kimliğiniz için emniyetten gereken başvuruları ve gereken işlemleri yaptığınız vakit sizlere 15 gün boyunca kullanabileceğiniz geçici ehliyet kağıdı verilmektedir. Bu kağıt sayesinde 15 gün boyunca araç kullanmanız serbesttir, bu 15 gün süreç içerisinde tarafınıza kargo ile ehliyet kimliğiniz ulaşmaktadır.

1- İlk olarak randevu alabilmek için https://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine gidiniz. Karşınıza RANDEVU AL seçeneği çıkacaktır ona tıklayınız. 2-) Karşınıza ilk etapta seçenekler çıkacaktır, ilk defa randevu alacaksanız başvuru türünü ilk müracaat yapınız ve ardından hangi ilde yaşıyorsanız onu seçiniz. 3-) Bu işlemi geçtikten sonra üstteki resimdeki bir form gelecektir karşınıza ilçeler çıkacaktır, ehliyet için illaki bulunduğunuz ilçeden randevu almanıza gerek yoktur. Size uygun olan bir ilçeden ve tarihten randevu alınız. 4-) T.C. kimlik numaranızı doğru bir şekilde giriniz. Randevu bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurduktan sonra E-posta adresinize doğrulama maili gelecektir.

15 Gün Geçtikten Sonra Ne Olacak?

Kimi zaman ehliyet kimliğiniz 15 gün içerisinde ulaşamayabilir, bunun için 15 gün boyunca geçerli olan geçici ehliyetiniz artık işlem görmeyecek. Peki, 15 gün bittikten sonra ne olacak? Şayet ehliyetiniz bu süreç içerisinde tarafınıza teslim edilmedi ise beklemek zorundasınız. Maksimum 30 gün içerisinde ehliyetiniz tarafınıza ulaşacaktır, 15 gün geçici ehliyetinizin vakti dolduktan sonra asıl kimliğiniz gelmediği sürece araç kullanmayın.