Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?
Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle değildir. Dijital portföy, becerileri, yetenekleri, iş ve okul tecrübeleri gibi hayatınız ile ilgili birçok bilgiyi paylaşamanın dijital yoludur. Bir başka deyişle dijital portföy, Dijital CV anlamı taşımaktadır. Peki dijital Portföy nedir ve nasıl oluşturulur?

Dijital portföy Nedir?

Dijital portföy, eğitim hayatınızdan, iş hayatınıza, yeteneklerinizi ve kendiniz ile ilgili ön plana çıkmak istediğiniz konu da kendinizi tanıtmanın bir yoludur. Dijital portföyünüzü bir sosyal medaya hesabı üzerinden, iş bulma platformlarından veya kişisel web sitesi üzerinden oluşturabilirsiniz.

Dijital portföy Nasıl Oluşturulur?

Dijital prtföy oluşturmak internet ortamında bir sosyal medya hesabı veya bir web sitesine sahip olmak kendinizi tanıtmak için yeterli değildir. Bu portföyü doğru insanlara ulaştırmak ve dikkatlerini çekmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir işte sizi bazı ipuçları:

Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi tanımak, dijital pörtföy oluşturmak için en önemli aşamadır.  Bir iş bulmak için dijital portföy oluştururken, hedef sektörü düşünün ve ona uyan özgeçmiş, ilgili beceriler, iş geçmişi, referanslar ve ödüller gibi profesyonel bilgileri belirtmek önemlidir. Başkalarının bu hedef kitleye nasıl ulaştığını görmek için sektörünüzdeki dijital portföy örneklerini incelemeniz size daha doğru bir yön verecektir.

Referanslar

Yeteneklerinizi ön plana çıkartın. Yetenekleriniz ile ilgili referanslarınız varsa belirtin. Dijital Portföy oluştururken en yaratıcı ve benzersiz yeteneği ön plana çıkarmak önemlidir. Diğer insanların porföylerinden fark yaratacağını düşündüğünüz çalışmalarınızı ve tecrübelerinizi gösterin.

Sadelik

Dijital Portföy oluştururken potansiyel bir müşterinin veya işverenin gözünden görmeye çalışın. Dijital Pörföynüz tasarım ve yazılı bilgiler sade ve, anlaşılır olmalıdır. Uzun yazılı metinlerden uzak durun kimse uzun uzun yazıları okumak istemez. Kronolojik bir portföy oluşturabilir veya bireysel yetenekleri sergileyen veya sektöre özel becerileri vurgulayan kategoriler oluşturabilirsiniz.

Dijital Portföy Oluştururken Abartmayın

Dijital portföy, benzersiz becerilerinizi ve niteliklerinizi sunmanın harika bir yoludur. Cesur olmaktan korkmayın, sadece çok fazla abartmak gerçeklikten uzak olur. Bu nedenle abartılı ifadeler ve gerçek olmayan bilgilerden uzak durun. Hikayenizi gerçek bilgilerle sade ve abartıdan uzak durarak oluşturun.

Dikkate Alınması Gereken Diğer İpuçları

  • Dijital portföyün kullanımı kolay ve çekici olmasını sağlamanın en etkin yolu, kişisel bir web sitesine sahip olmaktır.
  • Dijital portföyü,  doğru insanlara ulaştırmanın en iyi yolu bir web sitesi üzerinde yapacağınız arama motoru optimizasyonu (SEO) araçlarını kullanmaktır. Örnek olarak İstanbul’da Finans danışmanı olarak dijital ortamda duyulmak istiyorsunuz. Arama motorlarında İstanbul ve Finans danışmanı anahtar kelimeler üzerine SEO çalışması yapıldığında,  arama motorlarında ön sıralara çıkarak insanların sizi kolay bulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sosyal medya, portföyünüzü tanıtmanın en etkili yoludur.
  • Portföyü düzenli olarak güncellemeyi unutmayın.

Dijital portföy oluşturmak şuanda ve yakın bir gelecekte daha etkin olmaya devam edecektir. İyi bir kariyer için amacınıza göre dijital portföyünüzü oluşturmalısınız.