(Çözüm) WinRAR Arşiv Bozuk Hatası 2022

(Çözüm) WinRAR Arşiv Bozuk Hatası 2022

WinRAR Arşiv Bozuk hatası alıyor ve arşive erişemiyor musunuz? Bu sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ancak bunu çözmenin belli yolları vardır. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak, arşiv bozuk hatasını düzeltebilirsiniz.

WinRAR Arşiv Bozuk Hatası Nedir?

WinRAR, dosyalarınızı sıkıştırmaya yarayan bir programdır. Sıkıştırdığınız dosyaları isterseniz şifreleyebilir ve yalnızca şifreyi bilenlerin içindeki dosyalara erişmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca WinRAR ile yalnızca .rar değil .zip dosyalarını da açabilir veya sıkıştırabilirsiniz. Ancak zaman zaman RAR ya da ZIP dosyalarını açmaya çalıştığınızda veya çıkartmaya çalıştığınızda WinRAR arşiv bozuk hatası alırsınız. Bu dosya verilerinin bozulmasından kaynaklanabilir. WinRAR arşivini onararak genelde çözüm bulabiliriz. Şimdi aşağıdaki 3 yöntem ile arşiv bozuk hatasını çözmeyi deneyebilirsiniz.

WinRAR Arşivini Onarın

Sıkıştırılmış RAR veya ZIP dosyasını onararak hatanın çözümüne ulaşabiliriz. Bunun için farklı bir programa ihtiyacımız yok. WinRAR içerisine entegre edilmiş bir onarım aracı var. Dosyayı onarmak için;

 • WinRAR programını açın.
 • Adres çubuğuna yolu yazarak, veya RAR dosyasının bulunduğu konuma giderek hata veren dosyaya bir kere tıklayın.
 • Üst menüden Onar seçeneğine tıklayın.
 • Gözat butonuna basarak onarılmış dosyanın nereye kaydedileceğini seçin.
 • Arşiv türü kısmından onarmak istediğiniz dosyanın türünü işaretleyin.
 • Ardından Tamam butonuna basın.
 • Onarım işlemi bittikten sonra Kapat butonu ile iletişim sekmesini kapatabilirsiniz.
 • Onarılmış dosyayı arşivden çıkarmayı deneyin. Eğer hala arşiv bozuk hatası alıyorsanız, bir sonraki yönteme geçin.

Farklı Bir Programla WinRAR Arşivini Çıkarın

WinRAR içerisinde arşiv onarım aracı bulunuyor ancak bundan çok daha gelişmiş araçlar mevcut. WinRAR’ın onaramadığı dosyaları bu programların onarma ihtimali yüksektir. Ancak bu programların çoğu maalesef lisanslı ve para istemekte. Ayrıca pek güvenilir programlar olduklarını da düşünmüyorum. Boşuna boşuna bilgisayarımıza virüs bulaştırmayalım. Bunun yerine WinZIP programını kullanarak arşivi çıkartmayı deneyeceğiz. Farklı sistemler kullandıkları için bazen işe yarıyor.

 • Winzip programını bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu yapın.
 • Kurulumdan sonra programı açın. İlk açıldığında karşınıza lisans ekranı gelecektir. Use Evalution Version butonuna basıp geçebilirsiniz.
 • Hata veren dosyaya sağ tıklayın ve WinZip seçeneğinden Unzip to here seçeneğine tıklayın.
 • Eğer bu şekilde bozuk arşiv düzeltme işlemi de yapamadıysanız bir sonraki yöntemi deneyin.

Kısayol Oluşturmayı Deneyin

Eğer RAR veya ZIP arşivi büyük bir dosya değil de ufak bir dosya ise, WinRAR arşiv bozuk hatasını düzeltmek için kısayol oluşturmayı deneyebiliriz. Hatalı arşivi düzeltmek için saçma bir yöntem gibi görünmese de, çoğu zaman işe yaradığına ben de şahit oldum. O yüzden bu yöntemi de kesinlikle deneyin.

 • Bozuk dosyaya sağ tıklayın ve Dosyaları ayıkla seçeneğine tıklayın.
 • Çeşitli sekmesinin altındaki Bozuk dosyaları koru seçeneğini işaretleyin ve Tamam butonuna basın.
 • Karşınıza hata mesajı gelirse Yok say diyerek geçiştirin. Bu yol ile arşiv içerisindeki bozuk dosyaları görmezden gelip bozuk olmayan dosyaları almış olacağız.

Hiçbiri İşe Yaramadıysa

Eğer bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa, dosyayı kurtarmanın bir yolu muhtemelen yoktur. Dosyayı farklı bir web sitesi üzerinden indirmeyi deneyin. Bazı zamanlarda indirdiğiniz arşivlerde bu tarz bozukluklar olabiliyor. Ben de sorunu çözemeyince mecburen farklı bir web sitesi üzerinden tekrar indiriyorum. Ama burada farklı web sitesinden indirirken aynı link ve aynı dosya olup olmadığına dikkat edin.
Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi, mümkün olduğunca farklı programları indirip kullanmaya çalışmayın. Bunlar bilgisayarınıza zararlı yazılımlar bulaştırabilir. Eğer o arşiv dosyası sizin için çok çok önemliyse o zaman deneyebilirsiniz. Bunu yaparken de indirdiğiniz programa virüs taraması yapmayı ihmal etmeyin.