(Çözüm) Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi HDD

(Çözüm) Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi HDD

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi hatasıyla mı karşılaştınız? Bu hata genelde HDD arızalarında karşınıza çıkmaktadır. Aşağıdaki yöntemlerle bu hatayı düzeltebileceksiniz.

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi Hatası Nedir?

Döngüsel Artıklık Denetimi, bilgisayarınızdaki disklerin verilerinin doğruluğunu kontrol etmek için kullanılan bir doğrulama yöntemidir. Diskinizde bulunan verilerdeki bozulmaları tespit eder. Böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız, sabit diskinizle veya sistem dosyalarınızla alakalı bir problem var demektir.

Veri Hatası Döngüsel Artıklık Denetimi Çözümü

Bir diğer adıyla CRC hatası dediğimiz bu sorun nasıl düzeltilir? Öncelikle bu hatayı alma nedenini bilmediğimiz için, soruna kaynak olabilecek şeyleri düzeltmemiz gerekiyor. Sistem dosyalarınızda problem varsa, kayıt defteriniz bozulduysa veya sabit sürücünüz bozulduysa CRC hatası almanız olasıdır. Bu hatayı illa HDD ile değil, flash bellek gibi veya taşınabilir hard disk gibi harici disklerde de görebilirsiniz. Bunları çözmek için yöntemleri sırasıyla uygulayın.

CHKDSK İle Sürücüyü Onarın

Veri hatası genellikle sürücünün arızalanmasından kaynaklanır. Bu yüzden öncelikle sürücüyü onarmayı deneyeceğiz. CHKDSK yardımcı programı, diskinizin bütünlüğünü kontrol ederek diskteki bozuk sektörleri ve verilerini düzeltir. Böylece döngüsel artıklık denetimi hatasından kurtulmuş olursunuz. CHKDSK programını çalıştırmak için;

 • Hatayı harici bir disk ile alıyorsanız, cihazı bilgisayarınıza bağlayın.
 • Başlat arama bölümüne cmd yazın ve Komut İstemi‘ni Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açın.
 • Açılan pencereye chkdsk : /f komutunu yazın ve Enter tuşuna basın. Buradaki , sizin sürücünüzün harfi olmalıdır. Örneğin Yerel Disk (D:) arızalı ise, chkdsk D: /f komutunu çalıştırmalısınız.
 • Daha derinlemesine bir tarama ve onarım yapmak isterseniz, chkdsk H: /F /X /R komutunu çalıştırabilirsiniz.
UYARI
Tarama işlemi bir müddet sürecektir. Tarama ve onarım tamamen bitene kadar Komut İstemi’ni kesinlikle kapatmayın. Bu tarama işleminin sonlanmasına neden olacaktır. Tarama bittikten sonra sürücüyü açmayı deneyin. Eğer hata devam ediyorsa sonraki yöntemlere geçiş yapın.

SFC İle Sistem Dosyalarını Onarın

Şimdilik sürücümüzü onararak sorunu çözmeyi denedik. Ama hala veri hatası döngüsel artıklık denetimi hatası almaya devam ediyorsak, bir de sistem dosyalarını onarmayı deneyebiliriz. Bu durumda da devreye SFC girecek. SFC, Türkçeye çevirecek olursak Sistem Dosyası Denetleyicisi anlamına gelir. Windows sisteminizdeki DLL dosyalarını, kayıt defteri dosyalarını veya korumalı sistem dosyalarını taramak ve onarmak için kullanılır. 
Eğer veri hatasının nedeni bozuk sistem dosyalarıysa, SFC taraması yaparak bozuk ve hatalı dosyaları onarmış olacağız. Bunu sistem tamamen kendisi yapacak. SFC taramasını çalıştırmak için;

 • Başlat arama bölümüne cmd yazın.
 • Komut İstemi‘ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
 • Taramayı başlatmak için sfc /scannow komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.
UYARI
Tarama ve onarma işlemi yaklaşık 5-15 dakika arasında sürebilir. Bu süre zarfında Komut İstemi’ni kapatmayın. Sistem bozuk dosyaları otomatik olarak bulup yenisiyle değiştirecektir. Tarama işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sürücüyü açmayı deneyin. Veri hatası devam ediyorsa bir sonraki yönteme geçin.

Diski Biçimlendirmeyi Deneyin

Disk içerisindeki verilerde bozulma varsa, bu da CRC hatası almamıza neden olabilir. Çok dağınık ve bozuk verilerin bulunduğu bir diskte hata almanız şaşırtıcı olmaz. Bu durumu düzeltebilmek için, diskimizi tamamen sıfırlamak yani biçimlendirmek işimizi görecektir. 

Diskinizi biçimlendirmek, içerisindeki tüm verilerinizi kaybetmenize neden olacaktır. Eğer diskinizin içinde önemli verileriniz yoksa, direkt olarak diski biçimlendirebilirsiniz. Eğer disk içerisinde önemli verileriniz varsa, bir sonraki yönteme geçerek verilerinizi programla kurtarmayı deneyebilirsiniz. Verilerinizi kurtardıktan sonra yedek alarak diskinizi biçimlendirebilirsiniz.
 • Bilgisayarım‘a girin.
 • Veri hatası aldığınız diske sağ tıklayın ve Biçimlendir seçeneğini seçin.
 • Biçimlendirme penceresindeki ayarları fotoğraftaki gibi yapın. Hızlı biçimlendirme seçeneğini de işaretleyin.
 • Ardından Tamam tuşuna basarak diskinizi biçimlendirin.

Veri Kurtarma Programı Kullanın

Eğer yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri veri hatası döngüsel artıklık denetimi sorununuza çare olmadıysa, bir veri kurtarma yazılımı kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar ile bozuk veya biçimlendirilmiş disklerden veri kurtarabilirsiniz. Ayrıca bu programlar daha önce diskinizdeki silinmiş dosyaları da kurtarmanızı sağlar. Yalnızca sabit sürücüler değil her türlü depolama cihazından ve CD/DVD gibi optik disklerden de veri kurtarabilirsiniz.

 • Buraya tıklayarak veri kurtarma programını bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu yapın.
 • Eğer hatayı harici bir diskte alıyorsanız o cihazı bilgisayarınıza bağlayın.
 • Stellar Data Recovery programını açın. Programın Demo sürümü olduğunu unutmayın. 
 • Next butonuna tıklayın.
 • Buradan veri hatası aldığınız diski seçmeniz gerekiyor. Ben örnek olsun diye Yerel Disk D diskini seçtim. 
 • Aşağıdaki Deep Scan özelliğini aktif hale getirin ve Scan butonuna tıklayın. Tarama işlemi başlayacak ve bu işlem biraz uzun sürecektir. Bitene kadar programı kapatmayın.
 • Tarama bittikten sonra sol tarafta liste olarak disk içerisindeki verileriniz gözükecektir. Yanlarındaki onay kutularını işaretleyerek hangilerini kurtarmak istediğinizi seçebilirsiniz.
 • Seçtikten sonra sağ alttaki Recover butonuna tıklayın.
 • Açılan küçük pencereden Browse butonuna tıklayarak, kurtarılan verileri nereye kaydetmek istediğinizi seçin.
 • Start Saving butonuna basarak veri kurtarma işlemini başlatın.

Takıldığınız bir yer olursa yorumlardan bana ulaşabilirsiniz.