(Çözüm) Monitör Power Saving Mode Hatası 2022

(Çözüm) Monitör Power Saving Mode Hatası 2022

Power Saving Mode hatasına çözüm arıyorsunuz ancak bir türlü bulamadınız mı? Monitör saving mode uyarısına geçiyorsa, nedenini ve çözümünü bu makaleden öğreneceksiniz.

Power Saving Mode Ne Demek?

Monitörünüz uzun süre kullanılmazsa, gereksiz yere güç tüketmemesi için otomatik olarak güç tasarrufu moduna geçecektir. O zaman da ekranda Power Saving Mode yazısını göreceksiniz. Bu bilgisayarın kendini güç tasarrufu moduna aldığını gösterir. Peki bilgisayar hangi zamanlarda kendini güç moduna alır?

 • Bilgisayar hareketsizlik tespit ettiğinde yani kullanılmadığında kendini güç moduna alır. 
 • Pil boşalmışsa, bilgisayar kendini çalışır durumda tutmak için güç tasarruf moduna geçer.
 • Güç kaynağı yanlış bağlanmışsa veya arızalıysa, piç gücünden kısmak için monitör güç tasarrufu moduna geçer.

Monitör Power Saving Mode Hatası Çözümü

Power saving mode hatasını çözmek için deneyebileceğimiz birçok yöntem var. Aslında buna bir hata olarak bakmamak gerekiyor. Bu bilgisayarın kendi içerisinde bulunan bir özelliktir. Ancak sorun bilgisayar ayarlarından düzelmeyebilir. Bazen monitör ayarlarından da kaynaklanabiliyor. Aşağıda size birkaç sorun ve çözümlerinden bahsedeceğim.

Bilgisayarın Güç Tasarruf Modunu Kapatın

Öncelikle yapmamız gereken şey bilgisayar ayarlarından güç tasarruf modunu kapatmak olacak. Güç tasarruf modunu kapatmak için;

 • Başlat arama bölümüne Güç planı seçin yazın ve Enter‘a basın.
 • Seçilen plan altındaki Plan ayarlarını değiştir yazısına tıklayın.
 • Ekranı kapat seçeneğini Pilde ve Prize takılı seçenekleri için Hiçbir Zaman olarak seçin.
 • Bilgisayarı uyku moduna geçir seçeneğini de Hiçbir Zaman seçin.
 • Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın.

Monitör Bilgisayar Başladığı Gibi Güç Tasarrufu Moduna Giriyorsa

Eğer monitörünüz bilgisayarı açtığınız gibi güç tasarruf moduna giriyorsa, bunun nedeni anakart pilinin bitmiş olması olabilir. Bunun için yeni bir anakart BIOS pili takmanız gerekiyor. Ancak bunu siz yapamayabilirsiniz. Eğer yapabilirim diyorsanız, yeni bir anakart pili satın alıp kendiniz değiştirebilirsiniz. Yapamazsanız, bilgisayarınızı bir teknik servise götürebilirsiniz. 
Ancak sorunun anakart pilinden değil de RAM ile alakalı olma ihtimali de var. İlk önce bunu kontrol etmenizi öneririm. Bilgisayarın RAM’lerini çıkarın ve tekrar takıp bilgisayarı açmayı deneyin. Sorun devam ediyorsa, RAM’lerin yuvalarını değiştirerek öyle bilgisayarınızı açın. Ayrıca monitörün kablolarının da düzgünce takıldığından emin olun. Kabloları yerinden çıkarıp tekrar takın. 
Sorun devam ediyorsa, muhtemelen anakart pilinden dolayıdır. Anakart pilini değiştirmek için;

 • Bilgisayarınıza bağlı tüm kabloları çıkarın. Buna güç kablosu da dahil.
 • Ardından bilgisayarınız hiçbir kabloyla bağlı değilken güç tuşuna 10 saniye kadar basılı tutun.
 • Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, kasanın vidalarını sökerek kasayı açın. Dizüstü kullanıyorsanız, laptopun vidalarını sökerek arka kapağını çıkarın.
 • Anakart pili, aynı saat piline benzer. Yuvarlak bir pildir ancak saat pilinin daha büyük halidir. Pili yerinden çıkarın ve yeni pil ile değiştirin. Pili doğru taktığınızdan emin olun.
 • Bilgisayarın kasasını kapatmadan önce güç kablosunu ve monitör bağlantılarını yaparak bilgisayarı çalıştırın.

Bilgisayar Güç Tasarrufu Modunda Kalıp açılmıyorsa

Power saving mode hatasının başka bir varyasyonu da budur. Bilgisayar güç tasarrufu modunda takılı kalabilir. Bu durumda yapılandırmadaki değişiklikler nedeniyle de bilgisayar açılmaz. Yapılandırmada ki bu değişiklikler sürücülerin bozulması ya da verilerin bozulması sebebiyle oluşabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki yöntemleri izleyin.

 • Bilgisayarınızı tamamen kapatın.
 • Tekrar başlatın ve hızlı hızlı F8 tuşuna basın. (Tuşa basılı tutmayın. Hızlı hızlı basıp bırakın)
 • Karşınıza Gelişmiş önyükleme seçenekleri ekranı gelecektir. Bu ekrandan klavye yön tuşları yardımıyla Bilinen Son İyi Yapılandırma seçeneğinin üzerine gelin ve Enter tuşuna basın.

Lenovo Monitör Power Saving Mode Hatası

Lenovo monitörler, sistem ayarlarındaki güç tasarrufu açık olduğunda otomatik olarak power saving moduna geçer. Bunun için yukarıdaki güç tasarrufu modunu kapatma yönergelerini takip edin.

LG Monitör Power Saving Mode Hatası

LG monitörler de, sistem ayarlarına göre kendini güç tasarrufu moduna alabilir. Bilgisayarınızdaki güç tasarrufu modunu tamamen kapatarak bu hatadan sonsuza dek kurtulabilirsiniz. 

Hiçbiri İşe Yaramadıysa

Eğer yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa, monitörünüzü başka bir bilgisayara takarak çalıştırmayı deneyin. Burada öğrenmek istediğimiz şey, sorun monitörle mi alakalı yoksa bilgisayarla mı alakalı. Eğer başka bir bilgisayara taktığınızda sorun yoksa, demek ki bilgisayar ayarlarıyla ilgili. Ancak başka bilgisayarda da power saving mode hatası almaya devam ediyorsanız, demek ki sorun monitörle alakalı.
Bu durumda monitörün donanımsal arızası olduğunu düşünebiliriz. Teknik servise vererek, tamir ettirebilirsiniz. Bazı monitör arızaları gerçekten çok maliyetli oluyor. Eğer fazla maliyet çıkarsa, monitörü tamir ettirmek yerine üzerine biraz daha para koyarak yenisini almak daha mantıklı bir seçenek olacaktır.
Güç tasarrufu uyarısıyla alakalı çözüm önerilerim bu kadar. Takıldığınız bir yer olursa yorumlardan iletişime geçebilirsiniz.