(Çözüm) Minecraft Sunucuya Bağlanılamadı Hatası 2022

(Çözüm) Minecraft Sunucuya Bağlanılamadı Hatası 2022

Minecraft Sunucuya Bağlanılamadı hatasıyla karşılaşıyorsanız, bu makalede hatanıza kesin çözüm bulabileceksiniz! Bu tür bağlantı problemleri çok can sıkıcı olabiliyor. Ama merak etmeyin, aşağıda sizlere kolay çözüm yöntemlerinden bahsedeceğim.

Minecraft Sunucuya Bağlanılamadı Hatası Ne Demek?

Bu hatayı almanızın kesin nedeni şudur diyemem. Çünkü bir çok etken olabilir. Ancak belli başlı sebeplerden bahsedecek olursak, genellikle Virüs programı veya Güvenlik duvarı engeli, eski sürüm Minecraft, DNS ile alakalı problemler ve genel ağ problemlerinden kaynaklanmaktadır. Size sunacağım çözüm yöntemlerinde, bu nedenlerin hepsini tek tek ortadan kaldıracağız.

Minecraft Sunucuya Bağlanılamadı Hatası Çözümü

Peki bu hatayı nasıl çözeceğiz? Aşağıda sizlere sunmuş olduğum çözüm yöntemlerini tek tek uygulayarak hatayı çözmeyi denemeniz gerekiyor. Bir yöntemi uyguladıktan sonra oyuna girmeyi deneyin, hala hata almaya devam ediyorsanız bir sonraki yönteme geçin.

Modeminizi Yeniden Başlatın

Denememiz gereken ilk yöntem modemi yeniden başlatarak ip adresimizi yenilemek olacak. Eğer ağ ile ilgili bir problem varsa, ilk adım olarak bunu çözmeyi denememiz gerekiyor. Modeminizin açma kapama tuşundan veya fişini çekerek kapatın. Yaklaşık 10 saniye kadar bekleyin ve tekrardan açın. İnternet geldikten sonra, Minecraft Sunucuya Bağlanılamadı hatasını hala alıp almadığınızı kontrol edin.

DNS Önbelleğini Temizleyin

DNS önbelleklerini temizlemek ve IP adresini yenilemek, ağ ile ilgili sorunların çoğu için çözüm olabiliyor. Sunucuya bağlanılamadı hatası alıyorsak, DNS önbelleklerimizi temizleyerek hatadan kurtulmayı deneyebiliriz.

 • Başlat arama bölümüne cmd yazın ve Komut İstemi‘ne sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
 • Buraya öncelikle ipconfig /flushdns yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Ardından ipconfig /renew yazın ve tekrar Enter tuşuna basın.
 • Minecraft’a girmeyi deneyin. Sunucuya bağlanma hatası almaya devam ediyorsanız bir sonraki yönteme geçin.

Hesabınızdan Çıkış Yapıp Tekrar Girin

Minecraft hesabınızdan öncelikle çıkış yapın. Ardından hesabınıza tekrardan giriş yapın. Bu şekilde kimlik doğrulaması ve bağlantısını yenilemiş olacaksınız. Belki sorunun çözümüne katkıda bulunabilir. İşe yaramazsa sonraki yönteme geçin.

DNS Sunucusu Kullanın

DNS dediğimiz şey, genel olarak yasaklı sitelere giriş yapmak için kullandığımız bir hizmettir. Bazı zamanlar DNS kullanmamak veya kullanmak bazı ağ sorunlarına neden olabiliyor. Bu yüzden hiç DNS kullanmıyorsanız, kullanarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bir DNS adresi kullanıyorsanız, kullandığınız sunucunun yavaş olma ihtimaline karşı daha hızlı ve kararlı bir sunucu kullanmayı deneyebilirsiniz. Benim size önerim Google DNS veya OpenDNS olacaktır.
Google DNS
8.8.8.8 ve 8.8.4.4
OpenDNS
208.67. 222.222 ve 208.67. 220.220
DNS adresinizi nasıl değiştireceğinizi biliyorsanız, yukarıdaki iki sunucudan birini kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer sorun çözülmezse, bir de otomatik DNS kullanmayı deneyin. Nasıl DNS sunucusu kullanacağınızı bilmiyorsanız, buraya tıklayarak rehbere ulaşabilirsiniz.

Fazla İnternet Tüketen Programları İnceleyin

Arka planda çalışan uygulamalar internetinizi kullandığı için internet hızınızda yavaşlamalar olabilir. Bu da Minecraft sunucuya bağlanılamadı hatası almanıza etki edecektir. Bu yüzden, Kaynak İzleyicisi üzerinden internetimizi en fazla tüketen uygulamaları inceleyerek gereksiz olanları kapatacağız.

 • Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi‘ne tıklayın.
 • Veya CTRL + ALT + DELETE tuşlarına aynı anda basın ve Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
 • Performans sekmesinin altından Kaynak İzleyicisini bulun ve açın.
 • sekmesine geçiş yapın. Burada mavi kutu içerisine aldığım kısımlardan Toplam sütununu kontrol edeceğiz. En fazla internet tüketen uygulamadan en aza doğru sıralama yapılır. En baştaki uygulamaları kontrol edin. Eğer içlerinde kullanmadığınız veya gereksiz bir uygulama varsa kapatın.

Virüs Programı Ve Güvenlik Duvarını Kapatın

Windows Güvenlik Duvarı ve kullandığınız virüs programları, internet erişiminize müdahalede bulunabiliyorlar. Böyle bir durumda da Minecraft multiplayer java hatası ile karşılaşıyorsunuz. Bu hatada sunucuya bağlanılamadığınızı belirtiyor. Güvenlik duvarı ya da virüs programının bu bağlantıyı engelleme ihtimaline karşı, ikisini de devre dışı bırakabiliriz. 

 • Öncelikle kullanmış olduğunuz virüs programını devre dışı bırakın. Çünkü virüs programları, Güvenlik duvarının kontrolünü üstlenirler. Bu yüzden Güvenlik duvarına müdahalede bulunmanız için izin olmaz. Virüs programınızı kapatın.
 • WINDOWS + R tuşlarına basın veya Başlat arama bölümüne Çalıştır yazarak Enter tuşuna basın.
 • Açılan ufak pencereye firewall.cpl yazın ve Enter‘a basın.
 • Sol menüden Güvenlik duvarını etkinleştir veya devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.
 • Windows Defender Güvenlik Duvarını kapat seçeneklerini işaretleyin ve Tamam butonuna tıklayın.
 • Oyuna bağlanmayı deneyin.

Ağ Sürücülerini Güncelleştirin

Minecraft sunucuya bağlanılamadı hatasının bir diğer nedeni de eski ağ sürücüleridir. Ağ sürücünüz eski veya bozuk ise, sürücünüzü güncelleyerek bu sorunu çözebilme ihtimaliniz var. Eğer ağ kartınızın modelini biliyorsanız, bunu manuel olarak marka model bilgisi ile indirebilirsiniz. Bilmiyorsanız, ağ sürücünüzün marka modelini öğrenmeniz gerekiyor. Ya da otomatik sürücü güncelleyici programları kullanmanız gerekiyor. Benim tavsiyem manuel olarak indirmeniz olacak. Bu konuda hazırlamış olduğum rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Minecraft Resmi Discord Sunucusundan Yardım İsteyin

Yukarıdaki tüm yöntemlere rağmen hala sorununuz çözülmediyse, Minecraft resmi Discord sunucusuna katılarak, insanlardan yardım isteyebilirsiniz. Hatta sunucuda araştırma yaparak, sizinle aynı sorunu yaşayan insanları bulabilirsiniz. Uğraşmak istemiyorsanız, sunucuya katıldıktan sonra diğer insanlardan yardım isteyebilirsiniz.
Discord sunucusuna buraya tıklayarak katılabilirsiniz. Ancak sunucu kapasitesi dolu olabiliyor. Eğer sunucu dolu uyarısıyla karşılaşırsanız, ara ara tekrar sunucuya katılmayı deneyin.