(Çözüm) DCB_ASSOCIATION (6493 SMS) Nedir?

(Çözüm) DCB_ASSOCIATION (6493 SMS) Nedir?

DCB_ASSOCIATION içerikli bir SMS mi aldınız? Bu mesajın ne olduğunu bilmiyorsanız ve ne olduğu hakkında endişe ediyorsanız makaleyi okumaya devam edin. Bu makalede size DCB_ASSOCIATION nedir bundan bahsedeceğim. Ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatacağım.

DCB_ASSOCIATION Ne Demek?

Böyle bir mesaj alıyorsanız, genelde 6493’den SMS alırsınız. Bu bazen 7133‘de olabilir. Ve mesaj içeriğinde kimden olduğuna dair hiçbir şey göremezsiniz. DCB_ASSOCIATION, bir virüs ya da dolandırıcılık mesajı değildir. Google Play üzerinden mobil ödeme ile yaptığınız alışverişler sonrasında size gönderilen bir makbuzdur. Bu yüzden yalnızca Android kullananlar bu numaralardan mesaj alırlar. Yani kısacası, Google Play üzerinden mobil ödeme ile alışveriş yaptıysanız böyle bir SMS almanız normaldir. Artık 6493 kim biliyorsunuz. Ama eğer alışverişi yapmadıysanız, makaleyi okumaya devam ederek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz?

Alışverişi Ben Yapmadım Ne Yapmalıyım?

Kullandığımız telefonlarla mesajlaşmak ve konuşmanın yanı sıra, oyun da oynuyoruz. Küçük bir çocuğunuz varsa, telefonu sizden alarak birçok yeni oyun indirip oynuyor olabilir. Oyunların veya uygulamaların içerisinde birçok oyun içi satın alım seçenekleri bulunur. Kimi uygulamalar reklamları kaldırmak için para isterken, kimisinde oyun içinde altın veya elmas satılır. 
Belki de siz veya çocuğunuz farkında olmadan oyun içi satın aldım gerçekleştirdiniz. Ve bunu operatörünüzün (Vodafone, Turkcell, Turk Telekom) mobil ödeme yöntemiyle yaptınız. Bu durumda 6493 den gelen mesaj sizi korkutmasın. Veya bazen 7529 numarasından da mesaj alabilirsiniz. Eğer bu mesajı yeni fark ettiyseniz ve üzerinden fazla zaman geçmemiş ise sıkıntı yok. İade gerçekleştirerek paramızı geri alabiliriz. Ayrıca mağazadan ödeme yöntemini de kaldırarak bir daha böyle bir yanlışlık olmamasını sağlayabiliriz.

Google Play Ödeme Geçmişini İnceleyin

DCB_ASSOCIATION SMS aldınız ama siz herhangi bir alışveriş yapmadınız. Bu durumda ödeme geçmişine girerek, herhangi bir alışveriş yapılmış mı bunu incelememiz gerekiyor. Eğer herhangi bir alışveriş yapılmışsa, bilgimiz dahilinde olan alışveriş için iade talebi oluşturacağız.

 • Google Play‘a girin.
 • Sağ üstteki profil fotoğrafınıza dokunun.
 • Ödemeler ve abonelikler bölümüne girin.
 • Buradan Bütçe ve geçmiş bölümüne girin.
 • Karşınıza yaptığınız alışverişlerin bir listesi çıkacaktır. Liste son alışverişten geçmiş alışverişlere doğru sıralanmıştır. Ne satın alındığı ve altında da satın alınan tarih yer alır. Buradan bilginiz dahilinde olan alışverişi görebilirsiniz.

İade İşlemi Gerçekleştirin

Bizim haberimiz olmadan yapılmış olan alışverişi bulduk. Şimdi sıra buna iade talebi açmaya geldi. Ancak eğer alışverişin üzerinden uzun bir zaman geçmişse, maalesef Google bu iade talebini kabul etmeyecektir. Google sitesindeki iade koşullarında bu süreyi 48 saat olarak belirtmiş. Yani yaptığınız uygulama veya uygulama içi satın alımların üzerinden 48 saat geçmemiş ise iade talebinde bulunabilirsiniz.
 • Buraya tıklayarak telefonunuzda kullandığınız Google hesabına giriş yapın. Giriş yaptığınızda sizi sipariş geçmişi sayfasına yönlendirecektir.
 • Listeden hatalı olan alışverişinizi bulun ve sağ tarafta bulunan Sorun bildir yazısına tıklayın.
 • Bir seçenek belirtin yazısına tıklayın.
 • Buradan Bu ürünü yanlışlıkla satın aldım veya Bu satın alma işlemini bir arkadaşım veya aileden biri onayım olmadan yaptı seçeneklerinden birini seçin. İkincisini tavsiye ederim.
 • Lütfen sorununuzu açıklayın bölümüne, bu alışverişi sizin yapmadığınızı ve çocuğunuzun sizin haberiniz olmadan yanlışlıkla satın aldığını belirten bir açıklama yazın ve Gönder butonuna tıklayın.
 • Google size 48 saat içerisinde geri dönüş yapacaktır. Eğer işleminiz onaylanırsa paranız iade edilecektir.

Google Play Üzerinden Ödeme Yöntemini Kaldırın

İade başvurumuzu da gerçekleştirdik. Şimdi sıra geldi ödeme yöntemini kaldırmaya. Böyle bir sorunu tekrar yaşamamak için, tüm ödeme yöntemlerini kaldırmanız daha mantıklı olur. Çünkü ödemeyi çocuğunuz yaptıysa, farkında olmadan tekrar ödeme yapabilir. Ama eğer ödemeyi yanlışlıkla siz yaptıysanız, ödeme yöntemlerini kaldırmasanız da olur. Daha dikkatli olursunuz. 

 • Google Play‘a girin.
 • Sağ üstteki profil resminize dokunun.
 • Ödemeler ve abonelikler‘e dokunun.
 • Ödeme yöntemleri‘ne girin.
 • Aşağıdaki Diğer ödeme ayarları seçeneğine dokunun. Sizi tarayıcı ile ödeme merkezi sayfasına yönlendirecektir.
 • Burada karşınıza yine ödeme yöntemleri çıkacak. Altındaki Kaldır yazısına dokunun.
 • Çıkan uyarı sayfasından tekrardan Kaldır butonuna dokunun.

DCB_ASSOCIATION nedir öğrenmiş olduk. Böyle bir mesaj aldığımızda, mesajın neyle alakalı olduğunu artık biliyoruz. Eğer ortada bizden habersiz yapılan bir alışveriş varsa, nasıl bir yol izlememiz gerektiğini de öğrendik. Eğer takıldığınız bir yer olursa, yorumlardan bana ulaşabilirsiniz. Veya Hata Danışma Merkezi‘ne soru olarak sorabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.