Bugün Hala Uygulanan 10 Tabu Ritüel

Bugün Hala Uygulanan 10 Tabu Ritüel

Bazı ritüeller sessiz, bireysel dua kadar basit bir şeyi içerebilirken, diğerleri ise özellikle daha büyük bir grubu içerip son derece acı verici ve şiddetli olabilir. İşte dünyanın her yerinden en tuhaf tabu ritüellerinden bazıları:

#1 Yamyamlık ve Nekrofaji

Hindistan’ın Varanasi şehrinde yaşayan Aghori Babas ölüleri yemesiyle ünlüdür.İnsanların sahip olduğu en büyük korkunun kendi ölüm korkusu olduğuna ve bu korkunun ruhsal aydınlanmanın önünde bir engel olduğuna inanırlar. Yani onunla yüzleşerek aydınlanma elde edilebilir.

Hinduizme göre yakılamayan beş tür insan vardır: kutsal erkekler, çocuklar, hamile veya bekar kadınlar ve cüzzam veya yılan ısırıklarından ölen insanlar. Bu insanlar, Aghorilerin onları sudan çıkardığı ve ritüel olarak onları tükettiği Ganj nehrinde yüzer.

#2 Güneş Dansı

Yerli Amerikalıların, Dünya’nın ruhları onuruna sayısız ritüel gerçekleştirdiği bilinmektedir. Ritüeller, Yüce Ruh’a dua etmenin ve Yaşam Ağacı ile doğrudan teması sürdürürken kendini feda etmenin bir yoludur. Katılımcıların göğsündeki deri bir şiş ile delinir ve bir ip, şişi Hayat Ağacını temsil eden bir direğe bağlar. Katılımcılar daha sonra şişten kurtulmaya çalışmak için ileri geri hareket ederler. Bu dansın tamamlanması birkaç saat sürebilir.

#3 Kendini Kırbaçlama

Şii İslam mezhebinin takipçileri, Hz.Muhammed’in torunu Hüseyin’in şehitliğini anmak için her yıl Kutsal Muharrem ayı boyunca toplu olarak kendi kendini kırbaçlama ritüelini gerçekleştirir. Sadece ürkütücü bir gösteri olarak tanımlanabilecek aktivitede, erkekler vücutlarını zincirlere bağlı bıçaklarla kırbaçlıyorlar. Mistik trans hallerinde, görünüşe göre acıyı hissetmiyorlar.

Benzer bir ritüel Opus Dei tarikatında da mevcuttur.Opus Dei tarikatında evlenmeme ahdi yapan üyeler her gün cilice ve okunan dualarla kendilerini kırbaçlama görevini yapmak zorundadırlar.

#4 Gkol Kara Dalışı

Pasifik takımadalarında bir adada yer alan Bunlap köyünde, bungee jumping’in bir tür öncüsü olan Gkol veya kara dalışı adı verilen garip bir ritüel gerçekleştirilir. Köylüler birlikte şarkı söyleyip dans ediyor ve erkekler atlamaya gönüllü olmak için öne çıkarken bazıları davul çalıyor. Ayak bileklerine sarmaşıklar bağlarlar ve bu ritüel için özel olarak inşa edilmiş çok yüksek ahşap kulelerden atlarlar.

#5 Voodoo ve Ruhsal Mülkiyet

Voodoo, Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde bir dindir. Onun ritüellerinden biri, birini bir tür araç haline getirmeyi içerir. Söz konusu kişi Toprak Ruhu Sakpata ile bağlantı kurmak için ormana götürülür. Ruh, kişiyi bilinçsiz hale getirmek için alt ederek bedene sahip çıkar. Başka bir ritüel dizisinden sonra nihayet bilinçlerine geri getirilene kadar, üç gün boyunca yiyecek ve su olmadan bu durumda kalırlar.

#6 Gökyüzü Mezarı

Tibet’te Budistler, Jhator adı verilen garip bir kutsal ritüel uygularlar. Budistler yeniden doğuş döngüsüne inanırlar, bu da ölümden sonra bedeni korumaya gerek olmadığı anlamına gelir, çünkü ruh başka bir aleme geçer. Ölülerin bedenleri bu nedenle, genellikle çok yüksek rakımlarda açık arazilere götürülür ve ardından akbabalar gibi leş yiyiciler için sadaka olarak bırakılır. Bir uzman cesedi olabildiğince çabuk atmak için cesedi parçalara ayırır ve hayvanların tüketmesi için etrafa yayar.

#7 Ateşte Yürüme

Dokuz İmparator Tanrılar Festivali Malezya’nın Penang kentinde gerçekleştirilen Taocu bir kutlamadır. Arınma ritüellerinden biri, yanan köz üzerinde çıplak ayakla yürümeyi içerir. Ateşin safsızlığın üstesinden geldiğine ve kötü etkileri uzaklaştırdığına inanılıyor. Bu nedenle ateşin üzerinde yürümek, bir insanın gücünü ve kendini kötülükten kurtarma kararlılığını ifade eder. Yüzlerce adanmış ateşin üzerinden yürüyor, bazen cesur bir gösteri için de tanrıları taşıyorlar.

#8 Ölülerle Dans

“Kemiklerin Dönüşü” anlamına gelen Famadihana, Madagaskar’da düzenlenen geleneksel bir festivaldir. Katılımcılar, vücut ne kadar hızlı ayrışırsa, ruhun öbür dünyaya o kadar hızlı ulaştığına inanırlar. Bu nedenle sevdiklerinin mezarlarını kazıyorlar, mezarın etrafında canlı müzik yapmak için cesetleriyle dans ediyorlar ve sonra onları yeniden gömüyorlar. Bu tuhaf ritüel her iki ila yedi yılda bir gerçekleştiriliyor.

#9 Beden Delme

Tayland’ın Phuket şehrinde her yıl düzenlenen Vejetaryen Festivali, en uç ritüele ev sahipliği yapmaktadır. Bu yoğun mazoşist olay, katılımcıların yanaklarını delerek içinden mızrak, bıçak, kılıç, kancalar ve hatta silahları geçirmelerini gerektiriyor. Tanrıların ritüel sırasında bedenlerine girerek onları kötülüklerden koruduğu ve topluma uğur getirdiği düşünülmektedir.

#10 Ölüm Ayinleri

Amazon Yanomami kabilesi, dünyadaki en ilkel kabilelerden biridir. Onlara göre ölüm doğal bir fenomen değildir. Ceset yakılır ve ortaya çıkan küller fermente muzla karıştırılır. Bu karışım daha sonra ölen üyenin ruhunun aralarında yaşamaya devam etmesini sağlamak için kabile halkı tarafından tüketilir.