Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Finans dünyası, tuhaf terimler, alışılmadık para birimi biçimleri ve sonsuz ticaret seçenekleriyle dolu kafa karıştırıcı bir yer gibi görünebilir. Ne yazık ki bu kadar teknoloji meraklısı olmayanlar için internetin günlük hayatımıza entegrasyonu finans dünyasının gelişmesine de izin verdi. Çevrimiçi ortamda norm haline gelen kapsamlı bankacılık, ödeme ve hisse senedi seçeneklerine ek olarak, oluşturulan yeni para birimleri de var. Bu kripto para birimleri, güvenliği ve geçerliliği korumak için şifreli dijital paralar, gerçek bir değere sahiptir ve çevrimiçi seçenekler aracılığıyla herhangi bir fiziksel para birimi ile değiştirilebilir. En popüler sanal para birimi türü Bitcoin olarak bilinir ve yıllar içinde popülerliği ve gücü giderek artmaya başlamıştır. İlk bakışta, Bitcoin kafa karıştırıcı gelebilir, ancak aşağıda, Bitcoin’in tam olarak ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını layman’ın terimleriyle gerçekten açıklayacak 10 gerçek var. Hadi bu liste ile Bitcoin’i biraz daha yakından tanıyalım. Listemize almadığımız diğer bilgileri yorumlarda belirtip okuyucularımıza daha fazla bilgi aktarabilirsiniz.

#1 Bitcoin’i Kontrol Eden Bir Varlık Yoktur

Genel para birimi, para kavramı ve varlığı, bir kuruluşun onu kontrol etmesi, küresel pazara bağlı olarak değerinde artışlar ve düşüşler olması ve onu fiziksel olarak tutabilmenizdir. Bitcoin tüm bunlara meydan okuyor. Aslında, bu para birimi için kullanılan yazılım bitcoin kullanan herkes tarafından kontrol edilir ve dünyadaki bitcoin etkinliklerini kimin günlüğe kaydettiğini ve onayladığını doğrular.

#2 Bitcoin Sınırlı Sayıdadır

Faturaları fiziksel olarak basmaya veya madeni paraları basmaya gerek olmadığı için sonsuz sayıda bitcoin olabileceğini düşünürdünüz değil mi ? Ancak bu olay , paranın değerini düşürür ve değersiz kılar. Bunun yerine tam olarak 21.000.000 adet var.

#3 Bitcoinlerin Herhangi Bir Ayarlanmış Değeri Yoktur

10 liralık banknota bakarsanız, bunun sadece üzerinde bir numara olan bir kağıt parçası ve 10 lira değerinde olduğunu söyleyen bazı süslü resimler olduğunu bilirsiniz. Aslında, biz var dediğimiz için değeri vardır. Bitcoin’ler de aynı şekildedir. Bu küçük dijital kod parçaları yalnızca para çünkü insanlar öyle olduklarını söylüyorlar ve onlar için gerçek mal / hizmet ticareti yapıyorlar. Bitcoin ne kadar fazla kullanılırsa, her bir bitcoin’e o kadar fazla değer verilecektir.

#4 Tüm İşlemleri Görebilirsiniz

Bitcoin ile ilgili benzersiz olan şey, tamamen şeffaf olmasıdır. Bunun sebebi kişisel verilerle değil, bunun yerine işlemler ve miktarlarla ilgilenilmesidir. Her şey Blockchain de görülebilir ve Bitcoin topluluğu arasında çok fazla güven ve güvenlik aşılayan bu özellik tamamen şeffaflıktan kaynaklanmaktadır.

#5 Bitcoin Madenciliği Yapabilirsiniz

Bitcoin madenciliği aslında bitcoinlerin doğru şekilde kullanılmasını denetleyen bir yapıdır. Bitcoin madencileri bir sözleşme karşılığında işlem gören bitcoinleri denetlerler ve işlemleri doğrularlar. Bu işlem doğrulaması aynı bitcoinin birden fazla kullanılmasının önüne geçmektir. Bu sözleşme kapsamında  belirli miktarda bitcoin verilerek ödüllendirilirler. 

#6 Bir İşlemi Geri Alamazsınız veya Ödeme Yapmaya Zorlanamazsınız

Bitcoin ile ilgili en ayrılmaz özelliklerden biri, asla ödeme yapmaya zorlanamayacağınız veya bir işlemi geri alamayacağınızdır. Bir şirkete bir ürün için bitcoin ile harcama yaptığınızda, bu işlemi iptal edemezsiniz veya sizi tekrar faturalandırıp daha fazla para vermeye zorlayamazlar. Alışveriş sadece bir kere yapılır.

#7 Çok Az veya Hiç Ücret Ödemeden Aktarım Sağlarsınız

Tayland’daki bir arkadaşınıza para göndermek istiyorsanız ve Türkiye’deyseniz , banka havalesi ücretleri, para birimi dönüştürme ücretleri ve daha fazlasını ödemeniz gerekir. Ek olarak, arkadaşınızın parayı alabilmesi için birkaç gün beklemesi gerekebilir. Bitcoinlerde çok az işlem ücreti vardır veya hiç yoktur ve para neredeyse anında kullanılabilir!

#8 Bitcoin’ler Dijital Cüzdanlarda Tutulur

Çevrimiçi banka hesabınıza giriş yaptığınızda ve bakiyenizi gördüğünüzde olduğu gibi, kaydolduğunuzda oluşturulan bir bitcoin cüzdanınız da vardır. Bu cüzdan fiziksel bir cüzdan gibidir, ancak çok daha güvenlidir. Eğer onu kaybederseniz, sonsuza kadar kaybolur; ancak insanların cüzdanınızdan siz onlara vermeden para alması imkansız. Ek olarak, bir cüzdan adresi biliyorsanız, ne kadar bitcoine sahip olduklarını görebilirsiniz.

#9 Bir Cüzdanı Kaybetmek İçindekilerinde Kaybolacağı Anlamına Gelir

M-cüzdandaki bitcoinler blok zincirine kaydedildikleri için hala var olabilirken, cüzdan kaybolduğu için artık harcanamazlar. Bu bitcoinlerin kendilerine özgü anahtarları vardır ve bu nedenle bir cüzdanla kaybolurlarsa, esasen erişimden sonsuza kadar çıkarılırlar.

#10 Bitcoin İle Gerçekten Bir Şeyler Alabilirsiniz

Bitcoin’ler ilk başta biraz saçma gelebilir, ancak aslında gerçek şeyler satın almak için kullanılan gerçek bir para birimidir. Hem çevrimiçi mağazalarda hem de fiziksel mağazalarda bulunan ürünler için ödeme olarak bitcoin kabul eden çeşitli satıcılar var. Bitcoin kabul eden popüler çevrimiçi mağazalar arasında Newegg, Overstock, Microsoft , Dell ve daha fazlası bulunur. Şahsen mağazalar arasında Reeds Jewellers, One Shot Hotels, Holiday Inn ve hatta yerel pizza dükkanları, restoranlar ve daha fazlası bulunur. Külçe altın satın almak ve hatta bir hayır kurumuna bağış yapmak için bile bitcoin kullanabilirsiniz!