Bilgisayarı Hızlandırmanın Basit Yolları

Bilgisayarı Hızlandırmanın Basit Yolları
Bilgisayarınızı hızlandırmanın birkaç basit yolu vardır. Bunlar, programları kaldırmayı ve sabit sürücünüzü temizlemeyi içerir. PC’nizdeki fiziksel belleği ve saat hızını artırmayı da deneyebilirsiniz. Bilgisayarınız ne kadar hızlı çalışırsa, size o kadar fazla iş kazandırır. Ancak bu yöntemlerden hiçbiri işinize yaramazsa, bunları deneyin. Bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacakları garanti edilir. Bilgisayarınızı nasıl hızlandıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Programları kaldırma

Bilgisayarınızı hızlandırmaya çalışıyorsanız, muhtemelen programları kaldırmayı denemişsinizdir. Bu programlar genellikle sabit disk alanı kaplar ve arka plan işlemlerini çalıştırır. Ancak bunları kaldırmak, bilgisayarınızı daha hızlı hale getirebilir – eğer onlarla ne yapacağınızı biliyorsanız. Ancak, tanımadığınız programları kaldırırken çok dikkatli olmalısınız – çünkü bunlardan bazıları bilgisayarınızın düzgün çalışması için çok önemli olabilir.

İlgili: Windows’da Arka Plan Çalışan Programlar Nasıl Kapatılır?

Bilgisayarların yavaşlamasının en yaygın nedeni, sisteminizde yüklü olan çok sayıda programdır. Bu programların çoğu değerli depolama alanı ve bellek kaplar ve bu da bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olur. Sorun oluşturun unsuru belirlemek için;

  • Görev Yöneticisini açın (görev çubuğuna sağ tıklayın ve “Bilgisayar”ı seçin).
  • Çalışan her programın ayrıntılarını görüntülemek için ‘İşlemler’ sekmesine tıklayın.
  • Burada sisteminizi çalıştıran programları tespit edin ve uzun süredir kullanılmayan gereksiz programları kaldırın.

RAM

RAM, bilgisayarınızda bir programı çalıştırırken dosyaları geçici olarak depoladığı alandır. Aynı anda ne kadar fazla program kullanılırsa RAM’de o kadar meşgul olur. Bilgisayarınızda çok az RAM varsa, daha hızlı çalışması için daha fazla RAM eklemeniz gerekebilir.

İlgili: Windows Bilgisayarda RAM Nasıl Temizlenir?

Genellikle “RAM” olarak adlandırılan RAM, bir bilgisayar için gerekli bir bileşendir. Programların taşınma ve işlenme hızını belirleyen şey budur. Daha fazla RAM eklemek bilgisayarınızı hızlandırabilir, ancak önemli bir hız artışı sağlamaz. RAM, bilgisayarınızın başlangıç ​​hızının belirlenmesinde de kritik bir rol oynar. Düzgün çalıştığında, hızını önemli ölçüde artırabilir.

Sabit sürücüyü temizleme

Sürekli olarak disk alanınız azalıyorsa ve sistem hızını artırmak istiyorsanız, sabit sürücünüzü temizlemek mükemmel bir çözüm olabilir. Sabit sürücünüzü temizlemek, size bir servete mal olmadan sisteminizin hızını artırabilir. Sabit sürücünüzü daha hızlı hale getirmek için bazı ipuçları. İlk önce, ihtiyacınız olmayan dosyaları silin.

İlgili: Windows’da Programlı ve Programsız Disk Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızın diskinde yer kaplayan dosyaları silin. Yinelenen dosyalar sabit sürücünüzü tıkar ve bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Bu dosyaları ortadan kaldırmak için, tüm sabit sürücünüzü tarayabilen ve artık gerekmeyen dosyaları kaldırabilen Disk Temizleme gibi bir disk temizleme programı kullanabilirsiniz. Bir disk temizleme aracı kullanmak, bu görevi daha hızlı gerçekleştirmenize yardımcı olur ve bu, temel bir program kullanmak kadar kolaydır.

Virüsten koruma yazılımı kullanma

Bilgisayarınızı hızlandırmak için virüsten koruma yazılımı kullanmak, bilgisayarınızın genel performansını artırmanın harika bir yoludur. Kötü amaçlı yazılım, bilgisayarınızın yavaş çalışmasının en yaygın nedenlerinden biridir, bu nedenle onu kaldırmak bilgisayarınızın sağlığı için hayati önem taşır. İyi bir virüsten koruma programı, tüm sisteminizi tarayarak bilgisayarınızı hızlandırabilir, ancak aynı zamanda bilgisayarınızın gücünü de tüketebilir. Bilgisayarınızı hızlandırmanız gerekiyorsa, taramaları gece programlamak yardımcı olabilir.
En etkili virüsten koruma yazılımı, yeni uygulamalar, takılı USB sürücüleri ve daha fazlası için bir ağ sürücüsünü otomatik olarak tarar. Virüsten koruma programları, bu cihazların içeriğini büyük bir kötü amaçlı yazılım imzası veritabanıyla karşılaştırır; bu, doğru bir karar vermeden önce daha büyük veritabanlarını taramaları gerektiği anlamına gelir. Veritabanınız ne kadar büyükse, bilgisayarınız o kadar yavaş olacaktır. Tam özellikli bir virüsten koruma yazılımına ihtiyacınız varsa, kötü amaçlı yazılım taraması yapmak için bilgisayarınızın kaynaklarını kullanmayan bulut tabanlı bir virüsten koruma yazılımı kullanabilirsiniz.