Bilgisayarı Akıllı Telefona Dönüştüren Emülatör Nedir?

Bilgisayarı Akıllı Telefona Dönüştüren Emülatör Nedir?
En kısa ve net tanımı ile bir cihazın bir başka cihazı taklit etmesine olanak tanıyan emülatör nedir , ne işe yarar? Soruların cevaplarını bu makalede size anlatmaya çalışacağız. Özellikle de mobil uygulamalar ve oyunlar açısından sıklıkla tercih edilen emülatörler, pek çok alternatif ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Günlük yaşamda aktif bir şekilde kullanılan farklı türdeki emülatör uygulamalarını bu makalede sizin için derledik. Hazırsanız başlayalım. İşte bütün detaylar ve çok daha fazlası…
Herhangi bir cihazın bir başka cihazı taklit etmesi sureti ile faaliyet göstermesi açısından hazırlanan programlara emülatör deniliyor. Böylelikle gerek donanımsal gerekse de yazılımsal açıdan pek çok program veya cihaz taklit edilebilir. Emülatör yazılımları aracılığı ile bireyler, bir tek cihaz üzerinden adı unutulan pek çok sistemi kullanma avantajını yakalıyor. Diğer taraftan güncel sistemler açısından emülatör uygulamaları kullanılabiliyor.
Bu durum ise genel itibariyle donanımsal ve yazılımsal şekilde gerçekleşiyor. Donanımsal ve yazılımsal taklitler açısından genel itibariyle çalıştıkları sistemi kullanmakta olan emülatör sistemleri, her zaman çok kararlı bir biçimde faaliyet göstermiyor. Bunun nedeni ise bu çalışma mantığı oluyor.

Emülatör Ne Demek?

Bilgisayarda ikinci bir cihaz kullanabilmeniz açısından hazırlanan uygulamalara emülatör denir. Yazılımsal ve donanımsal taklitlere dayalı bir şekilde faaliyet gösterir. Böylelikle bilgisayarınıza kuracağınız bir emülatör sistemi ile Android işletim sisteminizi kullanabilir veya oyun oynayabilirsiniz. Bununla beraber oyun konsolu emülatör programları ile atari gibi çeşitli oyunları çok rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.
Akıllı telefonlar ile bilgisayarlar açısından ayrı uygulamalara sahip bir şekilde çalışan emülatörler, tamamen kullanıcı odaklı bir şekilde geliştirilmiştir. Diğer taraftan işletim sistemleri açısından kullanılan emülatörler ise çok daha yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu uygulamalar sayesinde Windows programlarda linux uygulamasını çalıştırmanız da mümkündür. Sanal diskler veya bu konuda üretimi gerçekleştirilen başarılı emülatörler özellikle de iletişim sistemleri açısından oldukça pratik bir çözüm önerisi sunuyor.

Emülatör Ne İşe Yarar?

Bütün bilgisayar ile işletim sistemleri benzersiz bir şekilde çalışır. Bu sebepten dolayı bir sistemde çalışan herhangi bir program, haliyle bir başka uygulamada çalışmayabilir hatta çalışmayacaktır. Bir örnek üzerinde konuyu anlatalım: Windows bilgisayarlarda veya Mac üzerinde Android işletim sistemi çalıştırmanız imkânsızdır. Bir Android uygulamasını ise Windows bilgisayarında çalıştırmasını. Windows 11, bu konuda engelleri aşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Emülatörler, tam da bu aşamada devreye giriyor ve böylelikle bütün gereksinimlerinize en azından belirli bir süreç açısından çözüm üretimini gerçekleştiriyor.

İlgili: Windows için En İyi Android Emülatorler

Örneğin Mac bilgisayarda çalıştırmanız gerekli olan bir Windows uygulaması var ise eğer bu hususta üretimi gerçekleştirilen ve emülatör olarak adlandırılan bu sistemlere göz atabilirsiniz. Böylelikle bir Mac bilgisayarda Windows uygulamasını çalıştırmanız mümkün olacaktır. Bunun yanında aynı zamanda eski tipi video oyunlarını sıklıkla tercih edenler açısından emülatörler mevcut. Eski video oyunları çok daha yüksek bir ekran çözünürlüğü kalitesi ile çalıştırılabilir. Emülatörlerin dezavantajları da vardır.
Bunların başında genel itibariyle donanım yavaşlığı söz konusu olabiliyor. Bir örnek verilmesinde fayda olacaktır ki Windows bilgisayarlarda Android uygulamasını açmaya çalışmanız halinde uygulama normal bir şekilde Android cihazlardan çok daha yavaş bir şekilde çalışabilir. En büyük dezavantajı ise yavaş, kararsız ve donma gibi problemlerin meydana gelmesidir. Elbette taklit edilen uygulamaya göre değişiklik gösterecektir.

Emülatör Nasıl Çalışır?

Genel itibari ile bakıldığında emülatör programlarının çalışma prensipleri teoride çok basittir. Herhangi bir tiyatrocu bir başka karakterin rolüne girebilir ve böylelikle farklı yazılımları taklit etmeye başlayabilir. Bu ise bazı zamanlarda çeşitli kasmaları neden verirken bazen de problemsiz bir kullanım sunar. Yazılımı bilgisayara veya cep telefonunuza kurmanız halinde çalıştırmak istediğiniz uygulamayı emülatör uygulaması üzerinden kurmanız gerekecektir. Böylelikle talep ettiğiniz uygulamaları çalıştırabilme imkanınız olacaktır. Bunu gerçekleştirirken de olabildiğince hızlı bir şekilde yapmak isterseniz eğer işte burada en büyük emülatör uygulamaları tavsiyesi devreye girecek.

En İyi Emülatör Uygulamaları Nelerdir?

  • BlueStack
  • Parallels
  • VisualBoyAdvance
  • Mame
  • Dolphin