Balıklıgöl Şanlıurfa

Balıklıgöl Şanlıurfa

Balıklıgöl Şanlıurfa .. Şanlıurfa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan yeri olan Balıklıgöl, 150 metre kadar uzunluğa sahip olup genişlik olarak 30 metre olarak bulunmaktadır.  Derinliği 3- 5 metre civarında bulunan Balıklıgöl’ün içerisinde efsanelere konu olmuş olan sazan tütünde alıklar yaşamaktadır. Bu balıklar bölge tarafından korunmaktadır ve hiçbir şekilde yenilmemektedir.

Göldeki balıkların korunmasının nedeni rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra büyük bir mucize gerçekleşmiştir. Ateş yeri bir anda güllük gülistanlık olmuştur. İşte bu olayın gerçekleştiği yerin Balıklıgöl ve çevresindeki alan olduğu inanışı bulunmaktadır. Dini günlerde ve Kandil gecelerinde Balıklıgöl büyük bir ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Balıklıgöl Platosunun olduğu konumda Hz. İbrahim’in doğmuş olduğu mağara yer almaktadır. Üç semavi din içinde ata olarak kabul edilen Hz. İbrahim’in doğmuş olduğu mağarada sürekli olarak ziyaretçiler bulunmaktadır. Mağaranın ziyaretçileri hiçbir zaman eksik olmamaktadır.  Farklı ülkelerde, bölgelerden ve şehirlerden gelen bu misafirler yılın farklı zamanlarında mağarayı ziyaret etmekte ve bölgeyi keşif yapmaktadır.

Hz. İbrahim’in doğmuş olduğu mağaranın hemen yan tarafında yaşamış olduğu dönemde dini bir alim olarak kabul edilen Bediüzaman Said Nursi’ nin vefat ettikten sonra ilk defnedilmiş olduğu mezarı da bulunuyor.

Balıklıgöl, Şanlıurfa turizmi için büyük bir önemde bulunmaktadır. Halil-ür Rahman Göl’ün hemen güney tarafında yer alan ve Urfa Kale’sinin önünde yer alan göl tam olarak 150m2 olarak bulunmaktadır. Göl için yapılmakta olan rivayetlere göre Hz. İrahim’i ateşe atan Nemrut’un kızı Hz. İbrahim’i sevmektedir. Hz. İbrahim’i ateşe atmalarının üzerine Nemrut’un kızı olan Zeliha’ da Hz. İbrahim’i çok sevdiği için dayanamaz ve o da ateşe atlar. Zeliha’nın ateşe atılmasından sonra düşmüş olduğu alanda da bir göl oluşmaktadır. Oldukça güzel bir coğrafyada bulunan ve bu coğrafyanın çok daha güzel ve ilgi çekici bir hale bürünmesini sağlayan Balıklıgöl kesinlikle görülmeye değer bir güzelliktedir. Urfa’ya gittiğiniz zaman gölün hikayesini orada bulunan yerli halktan dinleyebilir, Hz. İbrahim’in doğmuş olduğu mağarayı görebilir ve Urfa’nın oldukça büyüleyici olan güzelliğini