Anne sütünü ne arttırır? 11 Süt Arttıran Yiyecekler ve İçecekler

Anne sütünü ne arttırır? 11 Süt Arttıran Yiyecekler ve İçecekler

Emzirme; doğum sonrası vücutta süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunun artması ile süt bezleri uyarılır ve süt salgılanmasını sağlar annenin göğsünden de süt gelir. Bebeğin emme refleksi ile göğüste oluşan süt bebeğe geçer ve emzirme eylemi gerçekleşir. Doktorlar tarafından yapılan bilgilendirmeler de bebeğe ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi gerektiği belirtiliyor. Buda emzirme döneminde annelerin yediklerine daha çok dikkat etmeleri gerktiğinin göstergesidir . Emziren anneler ne yemeli, anne sütünü ne arttırır ve süt arttıran yiyecekler nelerdir bu sorularla yola çıkarak hem anneler için hem de bebekler için sağlıklı bir beslenme şekli düzenlenmelidir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Emziren anneler ne yemeli, anne sütünü ne arttırır, süt arttıran yiyecekler nelerdir? Bu sorulara cevap olarak annelerin kaliteli süt üretimi için yiyecekleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yumurta: Anne sütünü arttırmak için gerekli olan besinlerin başında protein ağırlıklı besinler yer alır. En ucuz ve en güçlü protein kaynağı olan yumurta içeriğinde bulunan demir ve amino asitlerle de anne sütünü arttırır. Her gün mutlaka 1 adet yumurta tüketerek anne sütünü arttırmak mümkün olacaktır.
 • Havuç: İçeriğinde bulunan fitoöstrojenler ile doğal östrojen görevi gören havuç emziren anneler için süt üretimini arttıran gıdalar arasındadır. Havucun kendisi kadar suyunu da tüketmek faydalı olacaktır.
 • Kurutulmuş meyveler: Başta kuru üzüm, kuru incir ve hurma olmak üzere aklınıza gelebilecek tüm kurutulmuş meyveler anne sütünü arttırmaktadır. Kuru meyvelerin içeriğinde bulunan kalsiyum ve magnezyumlar anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Şeker oranının da yüksek olduğu kuru meyveler tüketilirken miktarına dikkat edilerek tüketilmelidir.
 • Kotu yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, marul, roka, maydanoz, semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler içeriğinde bulunan birçok vitamin sayesinde anne sütünü doğal yollarla arttırmaktadır. Kalsiyum, demir ve fosfat açısından zengin olan bu besinler anne sütünün kalitesini de arttırmaktadır.
 • Tahin pekmez: Susamdan üretilen tahin susamın anne sütü arttırıcı özelliğini de taşımaktadır. Pekmez ise üzüm ya da keçiboynuzu gibi demir içeriği zengin olan bir besin olduğundan kaliteli süt üretimini ve sütün artmasına sağlamaktadır.
 • Kuruyemişler: Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler içeriğinde bulunan aminoasitler sayesinde hem süt üretimini hem de sütün kalitesini arttırmaktadır. Günde bir avuç kuruyemişi ara öğün olarak tüketmek faydalı olacaktır.
 • Soğan ve sarımsak: Anne sütünü en iyi arttıran süt üretimine yardımcı besinler soğan ve sarımsağı her gün mutlaka tüketmek gerekmektedir.

Anne Sütünü Arttıran İçecekler

Emziren anneler ne yemeli, anne sütünü ne arttırır, süt arttıran yiyecekler nelerdir diye sorarken unutulmaması gerek şeylerin başında yiyecekler kadar içeceklerinde anne sütü arttırmada önemli olduğu ve bu içeceklere kaliteli süt miktarını arttırmak içinde özellikle önem verilmesi gerektiğidir. Anne sütünü artıran içecekleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Su: Anne sütünü arttırmak için tüketilmesi gerek içeceklerin başında elbette ki su gelmektedir. Anne sütünün %90’a yakın kısmı sudan oluşmaktadır. Her gün an az 2 litre su tüketen annelerin hem süt üretimi artar hem de kaliteli süt üretilmiş olur. Gün içerisinde sıvı tüketseniz bile suyun tüketimine özellikle dikkat etmekte fayda vardır.
 • Arpa: Prolaktin hormonunun süt üretiminde etkili olan hormon olduğundan bahsetmiştik arpa içerisinde bulunan polisakkaritin annede bulunan prolaktin hormonunu arttırması ile anne sütünde atış olmaktadır. Günde bir adet malt içeceği tüketerek sütünüzü arttırmak mümkün olacaktır.
 • Rezene çayı: Rezene anne sütünü arttıran ve bilimsel olarak da kanıtlanmış bir bitkidir. Prolaktin ve östrojen hormonlarını uyarıcı özelliği olan rezene bitkisi emziren annelerin günde en az 2 kez tüketmesi gereken bir bitki çayıdır. Rezene çayı aynı zamanda bebek ve anne için sindirim sorunlarının yaşanmasına engel olarak bebeklerin yaşadığı gaz sancısına iyi geliyor.
 • Süt ve ayran: Protein ve kalsiyum açısından zengin içeceklerin başında süt ve ayran gelir. Anne sütünü arttırmak ve anne ve bebeğin kemik sağlığı için süt ve ayran tüketmekte faydalı olacaktır.

Emziren anneler ne yemeli, Anne sütünü ne arttırır ve Süt arttıran yiyecekler nelerdir   makalemizi beğendiyseniz size daha fazla yardımcı olabiliriz.Aşağıda önerdiğimiz diğer makalelerimize göz atabilir, aşağıdaki form aracılığı ile soru sorabilir yada bu konuda sorulmuş diğer soru ve cevaplara bakabilirsiniz.Merak ettiğiniz diğer konular için arama kutusunu kullanabilirsiniz?