Anksiyete Bozuklukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer? Geçer Mi?

Anksiyete Bozuklukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer? Geçer Mi?

Anksiyete çok şiddetli panik ve korku duygu hissi halidir. Birçok kişi yaşamın getirmiş olduğu sorunlar sebebiyle kendini telaşlı ve korkulu hissedebilir. Bu çok normal bir durumdur. O dönem korkuya sebep olan olaylar bittiğinde ya da duruma alışıldığında panik ve korku hali de sonlanmaktadır. Fakat bu panik ve korku hali o durum geçtiğinde de devam ediyorsa ve kişinin yaşam kalitesini de bozuyorsa o kişide anksiyete rahatsızlığından bahsedilebilmektedir.

            Genel olarak bu panik ve korku duygusu sanki sürekli olarak bir şeyler olacakmış şeklinde görülmektedir. Bu duygu kişilerde o kadar kuvvetli bir biçimde kendini göstermektedir ki anksiyete bozukluğu geçer mi sorusunu kişi kendine sürekli sormaktadır. Anksiyete için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

            Anksiyete sorunu yaşayan kişilerde kaygı durumlarının yükselmesi anlarında sık idrara çıkma, mide krampları, şiddetli baş ağrıları, nefes almakta zorluk yaşama, kalp atışlarında hızlılık ve aşırı terleme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Genel olarak anksiyete ile ilgili merak edilen konuların başında kalıcı olup olmadığı ve eğer kalıcı değilse anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer gibi konular çokça merak edilmektedir.

Anksiyete Belirtileri

Genel olarak kişilerde görülen anksiyete belirtileri;

 • Kişinin kendini sürekli olarak huzursuz, gergin ve sinirli hissetmesi
 • Sürekli olarak kötü birtakım olaylar olacakmış hissi
 • Sürekli olarak yaşanan panik duygusu
 • Nefes alıp vermede hızlılık
 • Ellerde meydana gelen titreme
 • Kendini çok zayıf ve güçsüz hissetme
 • Kalp atışlarındaki hızlanma
 • Sebepsiz aşırı terleme durumları
 • Odaklanma sorunları ve buna sebep olan düşüncelerden kurtulma güçlüğü
 • Hazımsızlık ve çeşitli mide sorunları
 • Kaygıları kontrol altına almada yetersiz kalma

            Bu sorunlardan çoğunluğu kişilerde anksiyete problemi olabilmektedir. Kendisinde anksiyete probleminden şüphelenen kişiler anksiyete ilaç kullanmadan geçer mi konusunu da çokça merak etmektedir. İlaç almadan tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

            Anksiyete bozuklukları için en genel uygulanan iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri aynı zamanda anksiyete bozukluğu geçer mi sorusunun da cevabını oluşturmaktadır. Bu tedavi yöntemleri; psikoterapi ve antidepresan yöntemleridir. Uzmanlar tarafından en sık şekilde kullanılmakta olan psikoterapi yöntemi bilişsel davranışçı terapisi ve konuşma terapisidir. Bu iki yöntem ile anksiyete ilaç kullanmadan geçer mi sorusuna olumlu yönde cevap vermek mümkündür.

            Bilişsel davranışçı terapi yöntemlerinde kişilere anksiyeteye yol açmakta olan düşünce kalıplarından kurtularak yeniden irdeleme ve bunun sonucunda da farklı davranış alışkanlıklarını kazanma durumu amaçlanmaktadır. Kişiler kendilerinde anksiyete durumundan şüphelendiklerinde mutlaka bir uzmana gözükmelidirler.

            Özellikle bu durumun iyice kontrolden çıktığı belirlendiyse hiç vakit kaybetmemek gereklidir. Çünkü kontrolden çıkan anksiyete durumlarında kişiler; Uyuşturucu ya da alkol kullanımını arttırmaya gidebilirler. Yine bu durum kişileri intihara kadar sürükleyebilmektedir. Tedavilere başlanıldığında olumlu sonuçlar alınacaktır. Anksiyete bozukluğu ne kadar sürer konusu kişideki hastalığın yoğunluğu, tedaviye verdiği yanıt ve ne kadar istekli olduğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Anksiyete Bozuklukluğu Ne Kadar Sürer? Geçer Mi?  makalemizi beğendiyseniz size daha fazla yardımcı olabiliriz. Aşağıda önerdiğimiz diğer makalelerimize göz atabilir, aşağıdaki form aracılığı ile soru sorabilir yada bu konuda sorulmuş diğer soru ve cevaplara bakabilirsiniz .Merak ettiğiniz diğer konular için arama kutusunu kullanabilirsiniz?