Anekoik Kist Nedir? Anekolik Kist Tedavi Yöntemleri

Anekoik Kist Nedir? Anekolik Kist Tedavi Yöntemleri

Anekoik Kist Nedir?

  Uzmanlar anekolik kist nedir sorusunun hakkında bilgi verdi, yapılan araştırmalarda yumurtaların ilerlemiş haline anekoik kist denilmektedir. Uzmanlar benzer kistlere göre oldukça tehlikeli ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiştir. Anekoik kist diğer kistlere göre büyük bir kist olduğunu ve vücudun herhangi bir yerinde gelebileceğini en çok böbrek tarafından çıkabileceğini uzmanlar tarafından belirtmektedir.

            Uzmanlara böbrekte anekoik kist oranı oldukça fazla olduğunu yapılan araştırmalarda belirtmişlerdir. Anekoik kist Genellikle gençlere göre orta yaşlılarda daha çok görülür. Uzmanlar hastalık başlangıcında tehlike yaratmadığından bireylerin hastalığı anlaması oldukça zordur. Anekoik hastalığı anlanması birçok kişinin söylediğine göre tesadüfe bağlıdır. Tesadüfe bağlı muayene veya ultrasonda anekoik hastalığına rastlanmaktadır.

            Anekoik tedavi edilmeyince böbrekte büyük çaba ulaşırsa bireyin özellikle idrar yapmasında problem yaşamasına neden olur. Uzmanlara göre böbrekler dışında meme kısımlarında da rastlanabileceğini ve kötü veya iyi huylu olarak olabilen kist çeşidi. Lakin yapılan araştırmalarda meme kanserine yol açmadığı tespit edilmiştir. Ama uzmanlara göre ailesinde meme kanseri olan biri oldukça dikkat etmesi gerektiğini ailenin diğer bireyinde de görülebileceğini söylemişlerdir. Tedaviye geç kalınmışsa kist olan bölgeden parça alınarak tanı konulur.

            Uzmanlar böbrek ve meme kısmında oluşan anekoik kist haricinde bebeklerde anekoik kist ve karaciğerde oluşabileceğini belirtmektedir. Genellikle bebeklerde doğuştan karaciğerde veya böbreklerde oluşabileceğini söylemişlerdir. Eğer tedavi edilmezse bebekte ilerleyen yaşlarda ciddi problem yaşayabileceğini yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

            Uzmanlar karaciğerde anekoik kist nedir sorusu hakkında bilgi verdi, Yapılan araştırmalarda karaciğerde oluşan anekoik kist uzmanlara göre nefes tıkanıklığı olmak üzere ani bayılma gibi problemlere yol açabileceğini belirtmiştir. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan anekoik kist uzmanlara göre teşhis edilmesi için her yıl sağlık kontrolü yapılması gerektiğini belirtmiştir.

Anekoik Kistlerin Belirtileri;

            Kistlerin oluştuğu bölgelere göre organ ve dokuların fonksiyonları olumsuz yönde etkilenir. Kistler bulundukları bölgelere çok daha yavaş büyür. Bunlar çekilen ultrasonlar ile takip edilir. Tiroid kistlerinin vücuda olumsuz etkileri vardır. Bunlar sürekli olarak büyüdüğü zaman kistin olduğu dokuya baskı uygular. Oluşan kistler hızlı bir şekilde büyümektedir. Kanser hücreleri olmaması sebebi ile kişilerin korkmaması gerekir. Fakat kistlerin giderek büyümesi ile bazı komplikasyonlara neden olur. Bu durumlarda kişilerin hayatında olumsuzluklara sebep olur.

            Kistler, dalakta, karaciğer, rahim, erkeklerde testislerde, tiroid bezlerinde olacağı gibi göğüs bölgelerinde de oluşabilir. Anekolik kist büyümesi sonucu bazı belirtiler verebilir. Bu belirtiler; karın ağrısı, iştahsızlık, safra tıkanıklığı, sarılık, sertlik, şişkinlik, adet düzensizliği, iltihaptır. Başlangıç aşamasında anekolik kist herhangi bir belirti vermez. Büyümesi halinde ele gelen kistler tedavi edilmelidir. Kistler mutlaka takip edilmelidir. Bunlar tomografi, ultrason ve MR ile belli olur.

 Anekolik Kist Tedavisi

            Anekolik kist tedavisinde kişinin yaşı değerlendirilmelidir. Bu yöntemle anekoik kistler de sıvı toplanması söz konusu olduğu zaman kanser olmayacaktır. Erkek ve kadınların rahminde oluşur. Anekolik kist tedavisi için genel cerrah veya kadın doğuma başvurulmalıdır. Kistlerin tedavisin de iğne ile sıvıların içinin boşaltılması veya cerrahi müdahale ile kist çıkarılır. Kistlerin çok büyük olması halinde laparoskopik yöntemler başarılı olmaz. Bu sebep ile açık cerrahi yöntem kullanılıp, kistler bulunduğu bölgeden çıkarılır. 10 cm olan kistlerin tedavisinde ise kaparoskopi yöntem kullanılarak, kistlerin içinde bulunan sıvının boşaltılması sonucunda kist duvarları kesilip çıkartılır.

            Tiroid bölgesinde olan veya yumurtalıklarda olan kistlere anekoik kist denir ve hemen kişilerin aklına tehlikeli olup olmadığı gelir. Anekolik kist bulunduğu bölgelerde büyümemesi ve yırtılmaması sonucu kistin içindeki sıvı karna boşaldığı zaman tehlike oluşturmaktadır. Kistin patlamaması ve küçük kalması sonucu herhangi bir tehlike söz konusu olmaz. Bir çok kişinin ultrason sonucunda anekolik kist tanısı konulduktan sonra kistin kanser olup olmadığı, hamile kadınlarda görülmesi veya hamile kalmayı düşünen bir kadının yumurtalığında görülmekte olan anekoik kistlerin gebeliğe engel olabileceği düşünülür.

            Gebelik esnasında tanı konulması sonucu doğum da kistlerin cerrahi bir yöntem ile çıkarılması mümkün olur. Kistlerin hamilelik esnasında takip edilmesi gerekir. Anekoik kistlerin ameliyat ile alınmasından 1 yıl sonra kadınların gebe kalması uygun olur.

Uzmanlar anekoik kist tedavisi yöntemi hakkında bilgi verdi ;

  1. İğne Yöntemiyle Anekoik Kist Tedavisi: Uzmanlar bir iğne ile kist olan bölgeyi tamamen patlatılabileceğini belirtmiştir. Sıvı patlatıldıktan sonra alkol ile çevresini temizleyip havlu ile kurulanması gerekmektedir.
  2. Cerrahi Yöntem İle Anekoik Kist Tedavisi: Uzmanlara göre iki çeşit cerrahi yöntemi olduğunu belirtmiştir. Bunlardan en çok tercih edileni laporoskopi yöntemdir. Uzmanlara göre laporoskopi daha çok tercih edilen cerrahi yöntemdir. İyi huylu kistler alındığında vücudun tamamen bu kistler den arınabileceğini lakin kötü huylular da cerrahi yöntem uygulansa bile vücutta tekrar çıkabileceğini belirtmişlerdir.
  3. İlaç Tedavileri: Uzmanlara göre ilaç tedavisi anekoik kisti için pek fazla kullanılan tedavi yöntemi olmadığını belirtmişlerdir. İlaç tedavisi vücutta alınan parçanın incelendiğinde verilmektedir. Uzmanlar ilaç tedavisinin genelde kisti durdurmak veya yayılmasını önlemek amacı ile kullanılmaktadır. Bu yöntem oldukça uzun sürebileceğinden birçok kişi tarafından pek fazla kullanılmamaktadır.

Uzmanlar anekoik kist kendiliğinden geçer mi veya anekoik kist ağrı yapar mı hakkında bilgi verdi;

            Anekoik kist uzmanlara göre oldukça dikkate alınması gereken bir hastalık olduğundan kendiliğinden geçilmediği belirtmektedir. Tedavi edilmezse insan vücudunda birçok problem yaşatacağı için bireyin kendiliğinde geçmesini beklemeden tedaviye başlanması gerektiğini şiddetle tavsiye edilmektedir. Ayrıca anekoik kist tedavi edilmeyince boyutunda büyüklük olduğunda özellikle böbrek ve karaciğerde büyüyen kistlerde ağrı yapabileceğini uzmanlar tarafından söylenmiştir. Hastalığın ilk günlerinde ağrı yapılmadığından dolayı teşhis edilmesi doktorlara göre tesadüfe bağlı olduğunu söylemiştir. Bu yüzden bireyin farkına varması zor olduğundan kistin vücudun herhangi bir yerinde büyüdüğünden dolayı ağrı yapabileceğini idrar yollarda sorun ve nefes darlığı gibi pek çok problem ile bireyin karşılaşabileceğini belirtmişlerdir.

Anekoik Kist Alınırsa Tekrar Çıkar Mı?

            Uzmanlar kistin tekrar çıkması bireyin kötü veya iyi huylu olmasına veya cinsiyetine bağlı olabileceğini ve bu yüzden ameliyattan sonra sık sık hastaneye gidip takip ve test yapması gerektiğini belirtmiştir. Genelde kötü huylar da tekrarlanma ihtimali olduğundan dolayı uzmanlar özellikle bu bireylerin hastaneye gelip test yapması gerektiğini söylemiştir.

Anekoik Kist Eğer Tedavi Edilmez İse, Birey Herhangi Bir Sorunla Karşılaşabilir Mi?

            Uzmanlar anekoik kistin gün ilerledikçe büyüdüğünden dolayı tedavi edilmesi gerektiğini söylemiştir. Eğer bu hastalık tedavi edilmez ise kist vücutta büyür ve yırtılabilir. Buda bireyin ölümüne neden olabileceğinden dolayı anekoik kist hastalığın tedavi edilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Ve her yıl hastaneye gidilip bu gibi hastalığın önlemini almak için test yaptırılması gerektiğini birçok kişi tarafından şiddetle tavsiye ediliyor.

Uzmanlar septalı anekoik kist nedir hakkında bilgi verdi;

            Vücutta herhangi bir yerinde bir nedenden dolayı kistlerin, İçinde sıvı bulunduğundan dolayı bölünebilen bir kistlerdir. Uzmanlara göre içeriğinde yoğun şekilde sıvı bulunabileceğinden bu maddelerin kistin bölmesini sağladığını belirtmektedir.

 Anekoik Kist Nedir? Anekolik Kist Tedavi Yöntemleri   makalemizi beğendiyseniz size daha fazla yardımcı olabiliriz.Aşağıda önerdiğimiz diğer makalelerimize göz atabilir, aşağıdaki form aracılığı ile soru sorabilir yada bu konuda sorulmuş diğer soru ve cevaplara bakabilirsiniz.Merak ettiğiniz diğer konular için arama kutusunu kullanabilirsiniz?