Adobe InDesign Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe InDesign Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Adobe InDesign nedir sorusu, grafik ve tasarım işi ile ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla sorulmakta ve araştırılmaktadır. Masaüstü yayıncılık programı olarak da lanse edilen bu yazılım, 1999 yılı içerisinde piyasaya çıkmıştır. Windows ve MacOS işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışan InDesign programı, başta New York Times olmak üzere birçok farklı önemli kuruluş tarafından kullanılmaktadır.
Dünya genelinde oldukça popüler olan bu program Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve Adobe Flash yazılımlarıyla da uyumludur. Peki Adobe InDesign nedir, özellikleri nelerdir, fiyatı ne kadardır? Dilerseniz, grafik ve tasarımcılar tarafından merak edilen bu soruların yanıtlarını gelin kapsamlı olarak birlikte inceleyelim.

Adobe InDesign Nedir?

Adobe InDesign, 1999 yılında kod adı K2 olarak geliştirilen ve o dönem kullanıma sunulan özel bir masaüstü yayıncılık programıdır. Kullanıcılar, söz konusu programı kullanarak profesyonel bir şekilde dijital sayfa tasarımları yapabilmekte, dergiler hazırlayabilmekte, gazeteler oluşturabilmekte, broşür yapabilmekte, poster ve afiş tasarımları hazırlayabilmektedir.

Adobe InDesign Özellikleri Nelerdir?

 • Adobe InDesign programında OpenTpye fontları bulunmaktadır.
 • Adobe InDesign yazılımı, bulut tabanlı bir sisteme sahiptir.
 • Kullanıcılar, söz konusu programı kullanarak birçok farklı formatta tasarımlar hazırlayabilmektedir.
 • Kullanıcılar, Adobe InDesign yazılımını kullanarak yaptıkları çalışmaları internet üzerinden kolaylıkla paylaşabilmektedir.
 • Dünya genelinde oldukça popüler olan bu program da aynı zamanda HSB desteği de bulunmaktadır.
 • Tüm bunların yanı sıra Adobe Fonts otomatik etkinleştirme seçeneği de bu program içerisinde yer almaktadır.

Adobe InDesign Dersleri Nasıl Alınır?

Adobe InDesign dersleri, son derece kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde alınabilmektedir. Söz konusu programı öğrenebilmek için YouTube platformunda oluşturulan eğitim videolarını takip edebilir, bulunduğunuz konumdaki kurslara katılabilir ya da Udemy üzerinden kurs satın alarak bu programı öğrenebilirsiniz.

Adobe InDesing Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Adobe InDesing programını sorunsuz bir şekilde kullanabilmek aşağıda yer alan sistem gereksinimlerini inceleyebilirsiniz.

1.      Windows İşletim Sistemi İçin Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • Bu programı sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için Windows 10 64 bit işletim sistemine sahip olmanız gerekmektedir.
 • Adobe InDesing programından tam verim alabilmek için minimum 4 GB belleğe ihtiyacınız vardır. Önerilen bellek kapasitesi ise Adobe şirketi tarafından 16 GB olarak açıklanmıştır.
 • Tüm bunların yanı sıra bu programı kurabilmek için 3,6 GB’lık boş alana gereksinim duyulmaktadır.

2.      MacOS İşletim Sistemi İçin Önerilen Sistem Gereksinimleri.

 • Apple kullanıcıları, bu programı kullanabilmek için en az MacOS Mojave sürümüne sahip olması gerekmektedir.
 • Adobe şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre hem Intel tabanlı hem de M1 tabanlı işlemciler, bu program ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.
 • Söz konusu programı kullanabilmek için ayrıca en az 4 GB’lık bir belleğe gereksinim duyulmaktadır.
 • Tüm bunların yanı sıra bu programı kurabilmek için de 4,5 GB’lık boş bir alana ihtiyaç vardır.

İlgili: Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe InDesign Fiyatı Ne Kadar?

Adobe InDesign programı, 2022 yılında aylık 132 TL’lik bir fiyat ile satışa sunulmuştur. InDesing programının yanı sıra tüm Adobe programlarını da kullanmak isteyen kullanıcılar, aylık 187 (Kampanyalı Fiyat) ödeyerek diğer programlara da erişebilmektedir.
Adobe InDesign nedir sorusunu, sizler için yukarıda kapsamlı olarak cevapladık. Sizlerde, Adobe InDesing nedir içeriğimizi okuyarak InDesign programı hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.